ЗАКОНОДАВЧІ НОРМИ
Працевлаштування осіб з інвалідністю, нормативи такого працевлаштування та відповідальність за їх невиконання встановлено Законом України від 21.03.1991 р. № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875).
З урахуванням змін, які були внесені до цього закону у 2022 році, на сьогодні діє такий порядок перевірки дотримання підприємствами нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю: Пенсійний фонд України (далі – ПФУ) надає Фонду соціального захисту осіб із інвалідністю (далі – Фонд) інформацію про те (ст. 19 Закону № 875):
➥ скільки робочих місць має бути створено для осіб з інвалідністю;
➥ скільки створено робочих місць для осіб з інвалідністю;
➥ скільки осіб з інвалідністю працевлаштовано.
На підставі отриманої інформації Фонд до 10 березня кожного року в автоматизованому режимі визначає перелік роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, і надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій (ст. 19 Закону № 875).
Розрахунок надсилатиметься у формі електронного документа через електронні кабінети роботодавців на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
Адміністративно-господарські санкції відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону № 875 мають бути сплачені роботодавцями до 15 квітня.
Тож сільгосппідприємствам слід перевіряти інформацію, що надходить через електронний кабінет ПФУ.
ЩО ТАКЕ АДМІНІСТРАТИВНО-ГОСПОДАРСЬКІ САНКЦІЇ
Адміністративно-господарські санкції – це заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення та ліквідацію його наслідків (ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України, далі – ГКУ).
Адміністративно-господарські санкції за порушення правил здійснення господарської діяльності можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання, якщо він не доведе, що вжив усі залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення (ч. 2 ст. 218 ГКУ).
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону № 875 з метою дотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці зобов’язані:
• виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю;
• створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
• забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;
• надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю;
• звітувати Фонду про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Тому Фонд перш ніж направити роботодавцю розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, має перевірити, чи вжив той залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Звертаємо увагу, що пошук осіб з інвалідністю та підходящої роботи для них не є обов’язком роботодавця. Такий пошук здійснює саме служба зайнятості (ст. 181 Закону № 875).
Таким чином щоб уникнути адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю, сільгосппідприємству потрібно виконати обов’язки, передбачені ч. 3 ст. 18 Закону № 875. На наш погляд головним доказом є надання державній службі зайнятості інформації про наявність вакансій для осіб з інвалідністю – форму № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затверджену наказом Мінекономіки України від 12.04.2022 р. № 827-22 (далі – форма № 3-ПН).
Про це детальніше далі, а саме:
ЩО МАЛИ РОБИТИ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВА (Виділення та створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, Створення умов праці з урахуванням програм реабілітації, Забезпечення соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством, Надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю)
ВІДЗИВ НА ПОЗОВНУ ЗАЯВУ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Ельвіра Ткачова, головний редактор