Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЯК НАРАХОВУВАТИ СУМИ ІНДЕКСАЦІЇ ДЛЯ СУМІСНИКА?

Працівник отримує 0,5 ставки за зовнішнім сумісництвом у сільгосппідприємстві. Чи потрібно індексувати зарплату такого сумісника і як вирахувати суму індексації?

Обмежень щодо права на індексацію зарплати сумісників та працівників за строковими трудовими договорами немає (Закон від 03.07.91 р. № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078, далі – Порядок № 1078).

Відповідно до п. 4 Порядку № 1078 заробітна плата підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який в 2024 році дорівнює 3 028 грн.

Тому якщо сумісник за основним місцем роботи працює на повну ставку і одержує індексацію зарплати, то за сумісництвом індексацію не нараховують, оскільки в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб зарплата вже проіндексована.

У разі, коли працівник працює на 0,5 ставки за основним місцем роботи та за сумісництвом, то індексація нараховується як за основним місцем, так і за сумісництвом. Аби зарплата сумісника була проіндексована, він відповідно до п. 7 Порядку № 1078 має надати довідку в довільній формі з основного місця роботи про розмір проіндексованого доходу. На її підставі провадиться індексація доходів за сумісництвом у межах суми, що не перевищує прожиткового мінімуму для працездатних осіб за обома місцями роботи.

Згідно з п. 4 Порядку № 1078 сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Наприклад, у травні сума індексації за повністю відпрацьований робочий час дорівнює 61,47 грн. Якщо працівник працює за основним місцем роботи на 0,5 ставки, то для нього сума індексації становить 30,74 грн (61,47 грн х 0,5). Саме така сума має бути зазначена у вищезгаданій довідці.

Якщо працівник (за будь-яким місцем роботи) не відпрацював повністю свої 0,5 ставки з причини хвороби або відпустки, то індексація нараховується пропорційно до відпрацьованого часу, тобто менше, ніж на 0,5 ставки.

Наприклад, нормативний робочий час у травні становить 22 робочих днів (далі – р.д.). Відповідно, 0,5 ставки – 11 р.д. Сумісник відпрацював чотири дні. За умови, що сума індексації за повністю відпрацьований місяць складає 61,47 грн, сума індексації за чотири дні дорівнюватиме 11,16 грн (61,47 грн : 22 р. д. х 4 р.д.).

Олена Коровська, редактор