Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЯК НАРАХУВАТИ ПДВ НА ПРОДАЖ ОЗ, ЯКЩО НЕ ВІДОМА ЗАЛИШКОВА ВАРТІСТЬ?

У сільгосппідприємства, яке знаходиться на деокупованій території, залишився пошкоджений трактор, який воно планує продати. Але внаслідок воєнних дій всі первинні документи підприємства та комп’ютерна техніка, на якій вівся облік, були втрачені. Через це неможливо визначити балансову (залишкову) вартість трактора. Як нарахувати ПДВ з продажу такого трактора?

База оподаткування ПДВ операцій з постачання основних засобів (далі – ОЗ) визначається за договірною вартістю, але не нижче балансової (залишкової) вартості такого ОЗ за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються операції постачання (п. 188.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Таким чином, якщо вартість продажу трактора нижче його залишкової вартості, потрібно буде нараховувати ПДВ як на договірну вартість продажу, так і на різницю між залишковою і договірною вартістю. У цьому випадку складають дві податкові накладні: першу – на суму постачання ОЗ за договірною вартістю, другу – на суму перевищення.

За відсутності первинних документів та даних бухгалтерського обліку можна спробувати хоча б приблизно обчислити залишкову вартість трактора. Наприклад, можна зв’язатися з постачальником трактора та спробувати дізнатися дату його придбання та вартість. Або ж цю саму інформацію спробувати отримати з ЄРПН (Єдиного реєстру податкових накладних), якщо трактор був придбаний за часів, коли цей реєстр вже функціонував.

Маючи дані про вартість та період придбання трактора, можна обчислити суму амортизації за період його використання й відповідно – залишкову вартість.

Інший варіант – провести його оцінку у незалежного оцінювача, хоча за послуги оцінювача доведеться заплатити. Це доцільно зробити також зважаючи на те, що трактор пошкоджено, а отже, його реальна (ринкова) вартість є меншою, ніж вартість аналогічного непошкодженого трактора (й не виключено, що меншою від його балансової вартості, за якою він обліковувався).

На підставі акта оцінки слід провести переоцінку ОЗ до його реальної вартості. Відповідно, така переоцінена вартість трактора вважатиметься його балансовою вартістю. Отже, при нарахуванні ПДВ слід буде орієнтуватися саме на переоцінену вартість. Тобто якщо договірна вартість, за якою буде реалізовано трактор, виявиться меншою за оціночну, то доведеться нарахувати ПДВ ще й на різницю між цими вартостями.

Однак проблема в тому, що переоцінку ОЗ (уцінку, дооцінку) можна здійснювати тільки на дату балансу, а наступна дата балансу буде лише 1 липня 2023 року. Тож цей варіант не підійде, якщо трактор потрібно продати раніше.

Таким чином, якщо нічого із наведеного вище зробити неможливо, а трактор необхідно продати, то залишається нарахувати ПДВ лише на договірну вартість, за якою він продається покупцеві. Адже якщо підприємство не може визначити залишкову вартість трактора, то логічно, що не зможуть цього зробити і податківці.

Втім, якщо пізніше підприємство зможе відновити первинні документи та бухгалтерський облік і виявиться, що балансова вартість трактора була більшою за вартість продажу, то слід буде донарахувати ПДВ (оформити ще одну податкову накладну на різницю).

Олена Жураківська, редактор