Сільгосппідприємство вирішило закупити яблука та інші фрукти у населення. Як оформити такі операції?
Здебільшого закупівля сільгосппродукції здійснюється поза межами підприємства. В такому разі готівка для її закупівлі видається підзвітній особі за видатковим касовим ордером. А вже така особа розраховується з покупцями та оформлює акт чи відомість закупівлі.
Після закінчення виконання завдання щодо закупівлі сільгосппродукції (чи повернення з відрядження) підзвітна особа складає авансовий звіт, до якого додає акти (відомості), та повертає в касу залишок невикористаної готівки (за її наявності).
Нагадаємо, що готівка під звіт на закупівлю сільгосппродукції видається на строк не більше 10 робочих днів (п. 19 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148, далі – Положення № 148).
Проте якщо для закупівлі сільгосппродукції підзвітна особа їде у відрядження, то строк використання такої готівки продовжується до завершення відрядження.
Якщо ж закупівля сільгосппродукції здійснюється на території сільгосппідприємства, то виникає питання: чи потрібно додатково до закупівельного акта (відомості) оформлювати видаткові касові ордери, адже форми цих документів вже містять графи про виплату готівки фізособам?
При здійсненні операцій з готівкою слід керуватися в першу чергу нормами Положення № 148. Закупівельного акта в переліку касових документів нема. Закупівельна відомість згадується в переліку касових документів, наведеному в п. 11 розд. І Положення № 148. А в п. 26 цього Положення зазначено, що така відомість має містити наступні обов’язкові реквізити:
➠ прізвища здавальників, їх адреси;
➠ обсяги зданої продукції;
➠ суму виплаченої готівки;
➠ підписи здавальників.
Однак форма такої відомості Положенням № 148 не визначена.
Водночас з норми пп. 10 розд. I Положення № 148 випливає, що господарські операції з видачі готівки
з каси оформлюються виключно видатковими касовими ордерами.
Тож обійтися одним лише актом чи відомістю при закупівлі сільгосппродукції на території сільгосппідприємства не вийде, адже видавати кошти з каси за цими документами не можна. Потрібно до кожного акта чи відомості оформлювати окремі видаткові касові ордери на фізосіб, які вписані у ці документи.
При цьому одержувачі готівки мають пред’явити касиру паспорти чи інші документи, що посвідчують їх особу та можуть бути використані на території України для укладення правочинів (п. 27 Положення № 148).
Аби уникнути цього, на практиці навіть у разі закупівлі сільгосппродукції на території підприємства такі операції проводять через підзвітну особу в порядку, описаному вище. Тобто оформлюється один видатковий касовий ордер на видачу готівки під звіт, а вже підзвітна особа самостійно розраховується з продавцями.
Нагадаємо, що купити за готівку продукцію протягом одного дня в однієї фізичної особи сільгосппідприємство може на суму до 50 тис. грн (п. 6 Положення № 148).
Якщо розрахунки з продавцем (фізособою) здійснюються в безготівковій формі (на банківську картку), то обмеження в 50 тис. грн на таку операцію не поширюється.
Оксана Бочар, директор ТОВ «КУЛЬТУРА ФІНАНСІВ»