Сільгосппідприємство придбало у фізособи земельну ділянку з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва». Під час такого придбання не були утримані ПДФО та ВЗ. Податківці ж під час перевірки наполягають на тому, що слід було їх утримати. Чи мають вони рацію?
Не оподатковується ні ПДФО, ні ВЗ дохід від продажу один раз протягом звітного податкового року:
➊ земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення (абз. 3 п. 172.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). Але у цій нормі не йдеться про землі з цільовим призначенням «для ведення товарного сільгоспвиробництва»;
➋ земельної ділянки сільськогосподарського призначення за таких умов (абз. 4 п. 172.1 ПКУ):
- вона безпосередньо отримана платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільгосппідприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні фізособи – платника податку;
- виділена в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю);
- вищевказані земельні ділянки отримані платником податку у спадщину.
Отже, доходи від продажу земельної ділянки з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» звільняються від оподаткування, якщо вона була отримана в результаті приватизації чи при розпаюванні або ж якщо така ділянка була отримана у спадок. Умовою для звільнення є перебування земельної ділянки у власності фізособи більше 3-х років (крім землі, отриманої у спадщину).
Слід зауважити, що податківці у ряді своїх роз’яснень стверджують, що земля із цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» при першому протягом року продажу оподатковується ПДФО за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%. Тоді як в іншому своєму роз’ясненні вони зазначають, що податок не сплачується при дотриманні наведених вище норм ПКУ. На наш погляд правильним є саме цей висновок.
Тож підприємству перед вирішенням питання, чи утримувати ПДФО та ВЗ під час придбання землі з призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», слід детально перевірити походження такої земельної ділянки.
Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування