Волонтерство в Україні має безпрецедентний характер. Мільйони українців перерахували благодійним організаціям за останній рік мільярди гривень для підтримки та забезпечення Сил оборони України. Очевидно, що це наближає нас до Перемоги. Саме тому державою передбачені стимулюючі методи, які додатково спонукають громадян підтримувати волонтерів та благодійників, а саме – податкова знижка на витрати на благодійну допомогу. Тому далі детально розглянемо поняття податкової знижки та як її отримати.
ВИЗНАЧАЄМО ПОНЯТТЯ
Визначення податкової знижки міститься в Податковому кодексі України (далі – ПКУ).
Нотатка
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати та/або у вигляді дивідендів, у випадках, визначених ПКУ.
Пп. 14.1.170 ПКУ
Тобто фактично це сума, на яку платник податку може зменшити свої податкові зобов’язання з ПДФО. І оскільки при виплаті заробітної плати податковий агент (роботодавець) утримує ПДФО, то сума податкової знижки перераховується (компенсується) платнику податків. Якщо ж платник податків за результатами року зобов’язаний сплатити ПДФО з інших доходів, які він отримав не від податкового агента, то сума зобов’язання зменшується на суму податкової знижки.
ВИТРАТИ
Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, визначений у п. 166.3, п. 11 та п. 20 підрозд. 1 розд. XX ПКУ. Серед найбільш популярних витрат, зокрема, – кошти, сплачені на:
➙ користь неприбуткових організацій у вигляді благодійних внесків, або вартість майна/коштів, перерахованих (переданих) у вигляді пожертвувань;
➙ користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти самим платником податку та/або членом його сім’ї першого ступеня споріднення;
➙ проценти за користування іпотечним житловим кредитом;
➙ страхові платежі (страхові внески, страхові премії);
➙ страхові платежі недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внески на банківський пенсійний депозитний рахунок тощо;
➙ переобладнання транспортних засобів, що належать платнику податків, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.
Про податкову знижку щодо іпотеки, навчання, переобладнання транспортних засобів читайте «АгроPRO», 2020, № 23, с. 37 (ред.).
ВИТРАТИ НА БЛАГОДІЙНІСТЬ, НА ЯКІ МОЖНА ОТРИМАТИ ПОДАТКОВУ ЗНИЖКУ
Нотатка
Установити, що за результатами 2022 року при реалізації права на податкову знижку відповідно до положень статті 166 цього Кодексу до податкової знижки платника податку у звітному податковому році включаються суми коштів або вартість майна, перерахованих (переданих) платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, які на дату перерахування (передачі) таких коштів та майна відповідали умовам, визначеним пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, у розмірі, що не перевищує 16 відсотків суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного року.
П. 20 підрозд. 1 розд. XX ПКУ
З норми пп. 166.3.2 ПКУ випливає, що для отримання податкової знижки:
• платник податку мав протягом 2022 року перераховувати кошти у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим у Реєстрі неприбуткових організацій;
• розмір пожертвувань не має перевищувати 16% суми загального оподатковуваного доходу платника податків за 2022 рік (тобто пожертва може бути більшою за 16%, але податкова знижка надається саме у цьому розмірі).
Таким чином, отримати податкову знижку за перерахування коштів волонтерам-приватним особам (навіть якщо вони включені в Державний реєстр волонтерів) неможливо.
Витрати мають бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема (пп. 166.2.1 ПКУ):
➙ квитанціями;
➙ фіскальними або товарними чеками;
➙ прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача))і;
➙ копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги).
Далі в консультації ПОДАТКОВА ДЕКЛАРАЦІЯ, ПОРЯДОК ОБРАХУНКУ ТА ЗАПОВНЕННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ, ПОРЯДОК ОБРАХУНКУ ТА ЗАПОВНЕННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ
Ілля Менчак, юрист