ПРАВО НА ПЕНСІЮ
У 2022 році громадяни України набувають право на пенсію за віком після досягнення ними 60 років та за наявності страхового стажу не менше 29 років.
За загальним правилом призначення пенсії потрібно особисто (або через представника на підставі виданої йому нотаріально посвідченої довіреності) подати заяву про призначення пенсії до будь-якого сервісного центру головного управління ПФУ незалежно від місця постійного проживання.
Якщо заява про призначення пенсії за віком подана (ст. 45 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»):
➙ протягом трьох місяців від дня досягнення пенсійного віку, то пенсію буде призначено з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку (наприклад, якщо 60 років виповнилось 1 червня 2022 р., то 3-місячний період подання заяви триває до 1 вересня 2022 року);
➙ після 3-місячного терміну – пенсію призначать з дати подання такої заяви.
Для призначення пенсії особам, зареєстрованим на тимчасово окупованій території, які виїхали на контрольовану територію, для оформлення пенсії не потрібно отримувати довідку внутрішньо переміщеної особи.
До заяви про призначення пенсії необхідно додати такі документи:
• паспорт;
• ідентифікаційний код;
• документи про страховий стаж (трудова книжка, диплом про очне навчання, військовий квиток та ін.);
• довідка про заробітну плату за 60 місяців підряд по 30.06.2000 року (за бажанням);
• реквізити банківського рахунку (якщо обрано спосіб виплати через банк), фотографія для пенсійного посвідчення;
• свідоцтво про шлюб (у разі зміни прізвища).
ПЕНСІЯ ЧЕРЕЗ ВЕБПОРТАЛ ЕЛЕКТРОННИХ ПОСЛУГ ПФУ
З серпня 2020 року є можливість оформити пенсію через вебпортал електронних послуг ПФУ. Тож наші співгромадяни, що знаходяться на тимчасово окупованій території можуть скористатися такою можливістю. Для цього потрібно:
➙ Зареєструватися на вебпорталі електронних послуг ПФУ за допомогою електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП). Для отримання ЕЦП потрібно особисто звернутись до найближчого сервісного центру ПФУ з паспортом та кодом і заповнити заяву.
Оскільки на тимчасово окупованих територіях це зробити неможливо, то можна скористатися послугою банку.
Деякі банки надають своїм клієнтам он-лайн послугу з генерації ЕЦП, зокрема Приватбанк.
Якщо ви є клієнтом цього банку (маєте в ньому рахунок, у т.ч. картковий, депозит тощо), то для отримання ЕЦП потрібно:
1. Зайти в систему «Приват24».
2. Відкрити меню «Бізнес», а в ньому обрати пункт «Електронний цифровий підпис для фізичної особи».
3. Перевірити свої дані у вікні, що з’явиться (ПІБ та місто (село), у якому ви проживаєте).
4. Вигадати пароль до ЕЦП (цей пароль запишіть або запам’ятайте, його потрібно буде вводити щоразу, коли будете користуватися ЕЦП).
5. Увести код підтвердження , який буде присланий на телефон (4 знаки).
6. Файл з ЕЦП буде завантажений у папку «Завантаження» вашого комп’ютера (смартфона). Звідси його можна перемістити у будь-яку іншу папку.
Далі вам нададуть розписку про отримання заяви із кодом авторизації для реєстрації на вебпорталі. Після цього слід зайти на сторінку вебпорталу за адресою http://portal.pfu.gov.ua і, обравши пункт меню «Реєстрація», заповнити реєстраційну форму, вибравши логін, пароль та адресу електронної скриньки. Далі на вказану електронну адресу заявника надійде лист для підтвердження реєстрації.
➙ Обрати пункт «Заява на призначення пенсії».
➙ Заповнити та подати «Анкету-заяву на автоматичне призначення пенсії».
➙ Завантажити документи. Разом з анкетою подаються файли сканованих документів, що ідентифікують особу та підтверджують набутий трудовий стаж (паспорт громадянина України, реєстраційна картка платника податків, документи про навчання, трудова книжка, військовий квиток тощо).
➙ Дати згоду на обробку персональних даних для призначення пенсії в автоматичному режимі та надіслати в обробку. Результати опрацювання наданої заяви можна побачити у вкладці «Мої повідомлення».
➙ Документи, які надані разом з анкетою-заявою для автопризначення пенсії, будуть оцифровані спеціалістами ПФУ.
➙ На їх підставі буде сформована електронна пенсійна справа, складові якої стануть доступні у розділі «Моя пенсія».
➙ Підписати заяву ЕЦП.
➙ Відправити її до ПФУ.
➙ Дочекатися СМС протягом 10 днів.
Після цього пенсія має нараховуватися фізичній особі. Якщо ж фізична особа, що знаходиться на тимчасово окупованій території не має ЕЦП та не може скористатися послугою банку щодо його отримання, то на жаль поки що доведеться очікувати можливості або самостійно подати заяву до ПФУ, або отримати ЕЦП.
Редакція журналу «АгроPRO» звернулася до комітету Верховної Ради України з пропозицію внести зміни до Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», якими передбачити для такої категорії громадян нарахування пенсій з дати досягнення пенсійного віку. Впевнені, що такі зміни будуть прийняті.
Олена Коровська, редактор