СТРОКИ ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було запроваджено правовий режим воєнного стану на всій території України, який продовжується до сьогодні.
На період дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється, але не більше ніж на чотири місяці (п. 3 постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»). Питання спадкування врегульовано нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Нотатка
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Ст. 1270 ЦКУ
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Ч. 2 ст. 1220 ЦКУ
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Ч.1, 2 ст. 1221 ЦКУ
Таким чином, під час дії воєнного стану строк на подання заяви про прийняття спадщини становить 10 місяців від дати смерті спадкодавця.
Окремо варто зазначити, що згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦКУ спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦКУ, він не заявив про відмову від неї.
Тобто ті особи, які разом проживали із спадкодавцем на момент смерті, вважаються такими, що прийняли спадщину без подання заяви, і на них вищенаведена норма щодо строку у шість (десять) місяців не поширюється.
Доказами спільного проживання можуть бути, зокрема:
➙ штамп у паспорті (у дружини та чоловіка), де зазначена спільна адреса проживання (так звана прописка);
➙ довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем на день смерті останнього (у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання);
➙ рішення суду, в рамках окремого провадження, яким встановлено факт спільного проживання (п. 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Мін’юсту від 22.02.2012 р. № 296/5, далі – Порядок № 296).
Наприклад, якщо подружжя зареєстровано за однією адресою, дружина виїхала за кордон, а згодом чоловік помер, то фактично вона може вважатися такою, що прийняла спадщину автоматично. Але якщо виникне спір і в суді буде доведено, що вона не проживала з чоловіком на момент смерті – суд може не визнати її такою, що автоматично прийняла спадщину. Тобто в такій ситуації дружині доцільно подати заяву про прийняття спадщини, незважаючи на спільну адресу реєстрації.
Далі в консультації ПОРЯДОК СПАДКУВАННЯ,
ЗАЯВА ПРО ПРИЙНЯТТЯ/ВІДМОВУ ВІД СПАДЩИНИ,
ПОДАННЯ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ВІДКРИТТЯ СПАДЩИНИ,
ЯК ЗБИРАТИ ДОКУМЕНТИ В УКРАЇНІ
Ілля Менчак, юрист