Сільгосппідприємство – платник єдиного податку (далі – ЄП) III групи має на балансі базу відпочинку, розташовану в Карпатах. Яким чином потрібно утримувати та сплачувати туристичний збір із відпочивальників? Чи включається утриманий збір до бази оподаткування ЄП? Як відображати туристичний збір в бухобліку?
Туристичний збір – це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету (п. 268.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Платниками збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, де встановлено збір, і тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі) (пп. 268.2.1 ПКУ).
Ставка збору встановлюється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі) у розмірі до 0,5% – для внутрішнього туризму та до 5% – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення (пп. 268.3.1 ПКУ).
Базою оподаткування є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі) (пп. 268.4.1 ПКУ).
Утримання та перерахування збору здійснюється податковими агентами (пп. 268.5.2 ПКУ). Податкові агенти в певній місцевості визначаються за рішенням сільської, селищної, міської ради. Ними можуть бути:
• юрособи, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи юросіб, фізособи-підприємці, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі);
• квартирно-посередницькі організації, які направляють неорганізованих осіб для їх тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
• юрособи, яких сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаної територіальної громади уповноважила справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.
Перелік податкових агентів та інформація про них розміщуються та оприлюднюються на офіційному вебсайті сільської, селищної, міської ради.
Отже, якщо сільгосппідприємство є в переліку податкових агентів щодо туристичного збору на відповідній території, то воно повинне утримувати з осіб, які розміщуються на базі відпочинку, туристичний збір.
Зазвичай суму туристичного збору включають до рахунку (квитанції) на проживання (окремим рядком), який оплачує клієнт. Якщо розрахунок за проживання проводиться через РРО (ПРРО), то, на думку податківців (ЗIР, категорія 109.10), туристичний збір має також відображатися в чеку РРО (ПРРО).
Для платників ЄП утримані (нараховані) ними суми податків і зборів під час здійснення функцій податкового агента не є доходом (п. 292.10 ПКУ). Отже, в базу оподаткування ЄП суми туристичного збору не включаються.
Які проводки робляться в бухобліку читайте далі
Олена Жураківська, редактор