Товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) має статутний капітал 100 тис. грн. Учасники ТОВ – дві фізичні особи, які володіють частками в рівних долях по 50%, тобто по 50 тис. грн. Обидва учасники вийшли зі складу учасників ТОВ шляхом продажу своїх часток в повному обсязі іншій фізичній особі, про що склали акт приймання-передачі часток. Підписи в цьому акті посвідчили нотаріально та подали акт державному реєстратору на реєстрацію. Однак після успішного проведення реєстраційних дій новий учасник ТОВ помітив, що при оформленні документів, а саме в акті приймання-передачі, було допущено помилку – замість 100 тис. грн вказано 100 грн як частка у статутному капіталі. У договорі купівлі-продажу часток зазначено правильний розмір частки. І тепер у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) у графі статутного капіталу зазначено помилковий розмір статутного капіталу (100 грн). Що робити у такій ситуації? Як виправити помилку у ЄДР?
Порядок виправлення помилок у ЄДР передбачений ст. 32 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755).
Якщо помилка у відомостях ЄДР (описка, друкарські, граматичні, арифметичні помилки) допущена державним реєстратором, то заявник має письмово повідомити його, наприклад, подавши заяву. Форми такої заяви законодавством не передбачено, тож вона складається у довільній формі та подається напряму державному реєстратору, який перевіряє відповідність відомостей ЄДР інформації, що міститься в документах, що стали підставою для їх внесення (ч. 1 ст. 32 Закону № 755). Якщо факт невідповідності підтверджено, суб’єкт державної реєстрації безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження заяви. Заявником може бути ТОВ, яке діє через уповноважених осіб (директора або іншу уповноважену особу).
Якщо помилка у відомостях ЄДР допущена не з вини державного реєстратора, то виправлення здійснюється за плату (адміністративний збір) в розмірі 30% від суми збору при внесенні змін до відомостей у ЄДР (ч. 2 ст. 36 Закону № 755).
Виправлення помилок, допущених у відомостях ЄДР внаслідок наявності помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах (ч. 3 ст. 32 Закону № 755).
Таким чином, в аналізованому випадку спершу необхідно повідомити (усно та/або письмово) нотаріуса про помилку в акті приймання-передачі та скласти, підписати й нотаріально завірити акти передачі часток з реальним розміром часток учасників.
Якщо нотаріус виконував також функцію державного реєстратора (вносив зміни до ЄДР), то після складення нового акта приймання-передачі він внесе зміни в ЄДР. Якщо ні – то новий акт необхідно надати державному реєстратору, який внесе зміни до відомостей ЄДР.
Ілля Менчак, юрист