Як відомо, на період воєнного стану ЄРПН не працює й реєстрація податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК) до них не здійснюється. Податковий облік ПДВ та складання декларації з цього податку здійснюється на підставі первинних документів, складених на відповідні операції (накладних, актів, платіжних доручень тощо).
При цьому, як зазначає ДПСУ (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/580113.html), при складанні податкової звітності з ПДВ за звітні періоди, протягом яких діє воєнний стан, заповнювати Таблицю 1.1 «Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість, до суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період» Додатка 1 (Д1) до декларації з ПДВ необов’язково.
Втім, рекомендуємо все ж таки за можливості цю таблицю заповнювати. Адже в подальшому дані такої таблиці будуть сприяти реєстрації в ЄРПН ПН та РК за рахунок показника ∑Перевищ (другого реєстраційного ліміту, обчисленого відповідно до п. 2001 .9 ПКУ).
Нагадаємо, що відповідно до п. 2001 .9 ПКУ якщо у платника ПДВ загальна сума податкових зобов’язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях, перевищує суму ПДВ, що міститься в складених таким платником ПН та РК, зареєстрованих в ЄРПН, то виникає показник ∑Перевищ. Цей показник має дорівнювати сумі ПДВ в незареєстрованих ПН та РК, які «розшифровуються» в Таблиці 1.1 Додатка 1 до декларації з ПДВ.
Платник ПДВ має право в наступних податкових періодах зареєструвати в ЄРПН ПН та РК, які були включені до вищевказаної таблиці, без поповнення реєстраційного ліміту. Тобто підприємству не доведеться сплачувати додаткові кошти для реєстрації таких ПН (РК) в ЄРПН.
Суми податкового кредиту з ПДВ, сформовані на підставі даних первинних (розрахункових) документів, отриманих від постачальників товарів/послуг, повинні відображатися у Таблиці 2.1 «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14%» Додатка (Д1) до декларації з ПДВ.
Зауважимо, що ДПС рекомендує покупцеві включати такі суми до заяви про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН ПН (Додаток 7).
Продавця на підставі такої заяви не притягнуть до відповідальності, адже відсутність реєстрації ПН/РК сталася не з його вини. Втім, на нашу думку, подавати таку заяву необов’язково (адже це може зіпсувати відносини з вашим контрагентом).