Сільгосппідприємство має магазин, у якому планує здійснювати продаж у т. ч. тютюнових виробів та електронних сигарет кінцевим споживачам. Придбаваються ці товари у їх виробників та імпортерів на території України. Яка ставка ПДВ застосовується при реалізації таких товарів?
Відповідно до п. 197.27 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни (далі – МРЦ), крім операцій:
а) з першого постачання таких товарів їх виробниками;
б) з першого постачання таких товарів суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками у розумінні Закону України від 11.01.2001 р. № 2210-III «Про захист економічної конкуренції». Перелік суб’єктів господарювання, пов’язаних відносинами контролю з виробниками, затверджено постановою КМУ від 29.12.2021 р. № 1423;
в) із ввезення таких товарів на митну територію України та їх першого постачання імпортером на митній території України.
Оскільки сільгосппідприємство не належить до жодної із наведених категорій (тобто не є виробником, першим постачальником чи імпортером тютюнових виробів), то, відповідно, на нього поширюється вказана норма, за умови, що на такі вироби встановлено МРЦ.
МРЦ можуть встановлювати для підакцизних товарів їх виробники та імпортери. Порядок декларування таких цін наведено в ст. 220 ПКУ. Встановлені МРЦ на підакцизні товари (продукцію) повинні наноситися на споживчу упаковку таких товарів разом з датою їх виробництва (п. 220.11 ПКУ).
Тютюнові вироби – сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування (пп. 14.1.252 ПКУ).
Електронна сигарета – виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими (пп. 14.1.563 ПКУ).
Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, – рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях (пп. 14.1.564 ПКУ). Таким чином, операції з продажу кінцевим покупцям (роздрібний продаж):
➣ тютюнових виробів, на які встановлені МРЦ (такі ціни мають бути нанесені на упаковку), звільнені від оподаткування ПДВ;
➣ тютюнових виробів, на які не встановлені МРЦ (на упаковці відсутня така ціна), не звільнені від оподаткування ПДВ, тобто ПДВ нараховується в загальному порядку за ставкою 20%;
➣ картриджів до електронних сигарет звільнені від оподаткування ПДВ, оскільки в них містяться рідини для електронних сигарет;
➣ електронних сигарет не звільняються від оподаткування ПДВ, оскільки вони не є ні тютюновими виробами, ні рідинами для електронних сигарет (а саме на ці види товарів поширюється наведена вище пільга), тобто ПДВ нараховується в загальному порядку за ставкою 20%.
Зверніть увагу! Якщо платник ПДВ придбав товар (у цьому випадку тютюнові вироби) з ПДВ, а реалізовуватиме його без ПДВ (тобто використовуватиме в операціях, звільнених від оподаткування), то згідно
з п. 198.5 ПКУ він має нарахувати умовні податкові зобов’язання для компенсації сформованого під час
придбання податкового кредиту.
Олена Жураківська, редактор