Відповідно до Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) будь-яких особливостей щодо прийняття на роботу фізичної особи, яка отримує пенсію за віком, не встановлено. Однак при розірванні трудового договору слід ураховувати норму ст. 38 КЗпП, згідно з якою вихід на пенсію є для роботодавця підставою розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. Нагадаємо, що інші працівники, які звільняються за цією статтею, мають відпрацювати два тижні. Порядок звільнення за іншими підставами для пенсіонера такий самий, як і для інших працівників сільгосппідприємства.
Тривалість робочого часу для працівника-пенсіонера загальновстановлена. Якщо пенсіонер просить про скорочення робочого дня чи тижня, заробітна плата перераховується відповідно до відпрацьованого часу чи виробітку.
Пенсіонери мають право на щорічну основну та додаткові відпустки у загальному порядку. А ось відпустку без збереження заробітної плати працівник-пенсіонер за бажанням може оформити тривалістю до 30 календарних днів щорічно (п. 6 ст. 25 Закону України від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР «Про відпустки»).
Жодних особливостей щодо оподаткування заробітної плати працюючим пенсіонерам не передбачено. Тож вони мають право на зменшення загального місячного оподатковуваного доходу від одного роботодавця на суму ПСП згідно з умовами п. 169.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
На заробітну плату працівника-пенсіонера нараховується єдиний внесок за ставкою 22% (якщо пенсіонер – особа з інвалідністю, то ставка 8,41), тобто будь-яких особливостей немає (ч. 5, ч. 13 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Звертаємо увагу, що пенсіонер, який працюватиме після призначення пенсії за віком два роки і при цьому отримуватиме зарплату більшу, ніж та, з якої було обчислено пенсію, має право на перерахунок пенсії. Такий перерахунок здійснюється за заявою пенсіонера. Новий розмір пенсії обчислюється виходячи з більш високого заробітку. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки роботи після попереднього перерахунку (ст. 69 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення»).
Якщо пенсіонер отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах, то до досягнення ним загальновстановленого пенсійного віку сільгосппідприємство, як страхувальник, має відшкодовувати Пенсійному фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку такої пільгової пенсії. Така плата є одним із джерел формування Пенсійного фонду України.
Проте, сільськогосподарські товаровиробники, віднесені до ІV групи платників єдиного податку звільняються від внесення такої плати (абз. 4 п. 2 розд. XV Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). При цьому сілгосптоваровиробниками вважаються підприємства, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % згідно з п. 291.4 ПКУ.
Зоя Васильова,
експерт з трудового права