Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Якою буде врожайність сої в сезоні 2022 – думка експерта

Українці зберуть сою з 80% площ і загальний врожай становитиме 2,5-2,7 млн т. Таку думку висловила директор Асоціації «Дунайська соя» Оксана Просоленко.

Україна збільшить об’єми експорту сої на ринки ЄС

Споживання сої в Європейському Союзі складає приблизно 36 млн т. Проте тільки 3 млн т виробляється безпосередньо в країнах ЄС. Решта нестачі покривається шляхом імпорту культури з Бразилії, частково Аргентини, США, а також України.

Щодо головного виробника — Бразилії, то в цьому сезоні там очікується збільшення виробництва неГмо сої після кількарічного стрімкого зниження. На думку Оксани Просоленко, тут на це вплинув попередній сезон, коли бразильські фермери побачили велику різницю цін між продажем ГМО і не ГМО сої, а також шротів. Відповідно в цьому сезоні в Бразилії очікують врожай близько 3 млн т не ГМО продукції, хоча стандартно там виробляли близько 5 млн т. Це звісно, суттєво вплине на баланс ринку Не ГМО, але напругу не зніміть. Тому покупці сподіваються, що Україна збільшить своє постачання Не ГМО соєвих бобів та шротів на ринки ЄС.

В Європі очікують на подорожчання сої

Через недобір врожаю очікується підвищення ціни, ну і збільшення імпорту. Тому тут виникає інше цікаве питання: де купуватимуть цю сою?

«В Італії скоріш за все, недобір врожаю покриє бразильська соя. І це, напевно, буде ГМО-продукт. Але на нашу думку, там ще буде достатньо місця і для українського виробника», — міркує Оксана Просоленко.

Цьогоріч знизиться обсяг переробки сої у ЄС. За ним впаде і споживання всього соєвого шроту в ЄС. Але Україна тут може відіграти суттєву роль з постачанням цієї культури на ринки Європи.

В Україні посіви сої в хорошому стані і очікується загальний врожай на рівні 2,5-2,7 млн т

Відносно України, то спрогнозувати ситуацію з соєю важко. За підрахунками «Дунайської сої», обсяг посівів культури в сезоні 2022 р. практично не відрізняється від минулорічних показників (ред. У 2021 р. сої було посіяно 1,28 млн га). Більша частина земель з соєю, а саме 75%, знаходиться у регіонах, де не відбуваються активні бойові дії. Тому, експертка вважає, що українці точно зберуть сою з 80% посіяних площ і врожай становитиме 2,5-2,7 млн т.

«Не треба забувати й про погодний фактор. Ми виходили у поля у декількох регіонах. І в принципі, посіви сої знаходяться в хорошому стані. Тому ми розраховуємо на врожайність у 2,5 т/га. Але будемо дивитись», — розповіла вона.

З всього вищезазначеного, Оксана Просоленко окреслила головні тенденції на ринку сої:

Тож українські виробники сої цього року можуть зайняти більшу нішу на ринку ЄС. У асоціації «Дунайська соя» очікують, що Україна цього року може поставити близько 650 тис. т не ГМО вироблених за сталими технологіями бобів сої, які є привабливими насамперед для європейських переробників. Щодо краш-маржі, то вона буде нестабільною і знаходитиметься під тиском спреду між ГМО і неГМО продукцією. Переробники будуть намагатися захистити ціну на соєвий шрот, але це може призвести до відстрочуваного попиту чи відкладання реальних контрактів.

© Kurkul.com, 2022 р.