Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

АЛЬТЕРНАТИВА ПЕРЕВІРКАМ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ – СТРАХУВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

29.10.2022 р. набрав чинності Закон України від 06.10.2022 р. № 2655-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перших кроків дерегуляції бізнесу шляхом страхування цивільної відповідальності» (далі – Закон № 2655). Закон спрямовано, зокрема, на упорядкування процедури проведення перевірок суб’єктів господарювання (далі – СГ) щодо техногенної та пожежної безпеки, зменшення на них адміністративного тиску, гармонізацію законодавства України із законодавством Європейського Союзу у сфері безпеки об’єктів підвищеної небезпеки. Основні зміни внесено до Кодексу цивільного захисту України (далі – КЦЗУ). Розглянемо їх.

АУДИТ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

Запроваджено нову процедуру – аудит пожежної та техногенної безпеки (далі – аудит) (ст. 461 КЦЗУ). Аудит – це аналіз стану діяльності СГ, що проводиться за його заявою на добровільних засадах, з метою виявлення, запобігання та усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Проведення аудиту не тягне за собою застосування санкцій та/або інших заходів реагування. Також законодавство не зобов’язує СГ виправляти встановлені аудитом недоліки. Проте передбачено, що результати аудиту враховуються при укладанні договору страхування цивільної відповідальності СГ за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам внаслідок надзвичайних ситуацій, небезпечних подій (пожеж, аварій на території та/або об’єктах нерухомості тощо) (далі – страхування відповідальності).

Отже, ймовірно, що результати аудиту впливатимуть на можливість та умови укладання договору страхування відповідальності. Наприклад, страхові компанії ретельно аналізуватимуть результати аудиту і, можливо, без усунення певних недоліків не надаватимуть згоду на укладання договору страхування або суттєво збільшуватимуть вартість страхування.

Порядок проведення аудиту затвердить КМУ, а перелік організацій, що зможуть проводити аудит, визначить ДСНС. Ці організації мають відповідати критеріям, які також встановить ДСНС.

До проведення аудиту можуть залучатися експерти у сфері пожежної та техногенної безпеки, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат. Видача такого сертифіката здійснюється шляхом внесення запису до Реєстру організацій, що проводять аудит пожежної та техногенної безпеки, та експертів у сфері пожежної та техногенної безпеки (далі – Реєстр).

Реєстр є автоматизованою системою збору, накопичення та обробки даних про осіб, які пройшли професійну атестацію експертів у сфері пожежної та техногенної безпеки, та про організації, що мають право проводити аудит. Особи, які пройшли професійну атестацію, набувають права на проведення аудиту з дня внесення інформації про них до Реєстру. Створення та функціонування Реєстру забезпечує ДСНС.

Аудит має бути проведений не пізніше 45 днів після отримання відповідного звернення СГ. Строк проведення аудиту не може перевищувати 10 робочих днів. За результатами його проведення складається акт, який є дійсним протягом трьох місяців з дня його складення. Типова форма акта затверджуватиметься ДСНС.

ДОГОВІР СТРАХУВАННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Договір страхування відповідальності повинен передбачати страхування від таких ризиків (ч. 2 ст. 66 КЦЗУ):

➤ пожежа, вибух (у тому числі вибух побутового газу);

➤ виробнича аварія;

➤ витік води з системи пожежогасіння;

➤ руйнування будинків, споруд і конструкцій;

➤ ураження електричним струмом.

Цей перелік не є вичерпним, сторони можуть передбачати також страхування від інших ризиків.

Розмір страхової суми встановлюється за домовленістю сторін з урахуванням результатів аудиту, але не може становити для СГ:

Порядок виплати та розрахунку страхового відшкодування встановлюється у договорі страхування відповідальності з урахуванням вимог Цивільного кодексу України та ст. 66 КЦЗУ.

Страховик не здійснює виплат за вимогами щодо відшкодування:

➤ штрафів, пені, інших (у тому числі адміністративних) санкцій, визначених договором чи законом;

➤ моральної шкоди, упущеної вигоди, інших непрямих збитків;

➤ шкоди, заподіяної внаслідок перевезення, зберігання чи застосування вибухових пристроїв та/або речовин, вогнепальної зброї;

➤ шкоди, заподіяної власному майну страхувальника або майну, що використовується страхувальником на підставі договору оренди (лізингу);

➤ шкоди, визначеної письмовою вимогою (претензією) третьої особи, що визнана страхувальником, але не погоджена страховиком.

ПЛАНОВІ ПЕРЕВІРКИ ЗАСТРАХОВАНИХ СГ

Уразі укладання договорів страхування відповідальності планова перевірка не здійснюється (ч. 2 ст. 66 КЦЗУ):

Виняток становлять підприємства державної та комунальної форм власності, а також СГ, у користуванні яких є об’єкти підвищеної небезпеки (в т. ч. пожежовибухонебезпечні об’єкти та об’єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного чи санітарно-епідеміологічного характеру).

Протягом 10 робочих днів з дня укладення договору страхування відповідальності страховик та СГ із середнім та/або незначним ступенями ризику мають подати до ДСНС повідомлення про укладання такого договору. Воно містить реквізити та строк дії цього договору, відомості про страховика та страхувальника, страхову суму. Форма повідомлення має бути затверджена ДСНС за погодженням з Національним банком України.

Договір страхування відповідальності може бути достроково припинений лише за рішенням суду. Про таке припинення страховик протягом 10 робочих днів з дня припинення дії договору повідомляє ДСНС за формою, яка буде встановлена ДСНС за погодженням з Національним банком України.

Відомості про укладення та припинення дії договору страхування відповідальності вносяться ДСНС до Реєстру договорів страхування відповідальності (далі – Реєстр договорів), який оприлюднюється на офіційному вебсайті ДСНС. Створення та функціонування Реєстру договорів забезпечує ДСНС, який є його держателем.

Включення СГ в план перевірок має відбуватись з урахуванням інформації з Реєстру договорів, поданої до 15 жовтня поточного року. Проте для планування перевірок на 2023 рік ДСНС має врахувати інформацію про укладені договори страхування відповідальності, надану до 15 листопада 2022 р. (п. 2 розд. ІІ Закону № 2655).

Тобто якщо в Реєстрі договорів немає інформації про укладання СГ договору страхування відповідальності – його може бути включено в план перевірок (з урахуванням ступеня ризиковості та інших обставин).

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора