У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України (далі – ЗСУ) Указом Президента від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію (далі – мобілізація).
Правові основи мобілізації в Україні, обов’язки підприємств незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов’язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено Законом України від 21.10.1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 3543).
Цим Законом, зокрема, передбачено, що з метою забезпечення функціонування органів державної влади та підприємств в період воєнного стану є можливим бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі (ст. 24 Закону № 3543). Бронюванням є відстрочка від призову певних осіб, зважаючи на їх важливу роль у певній діяльності.
Далі коротко відповімо на основні питання щодо бронювання військовозобов’язаних осіб.
Кого можна бронювати?
Бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення). Отже, забронювати можна лише працівника підприємства.
Які посади/професії підлягають бронюванню?
Порядок бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час затверджений постановою КМУ від 04.02.2015 р. № 45.
Перелік посад та професій, що підлягають бронюванню, затверджений розпорядженням КМУ від 18.03.2015 р. № 493-р. Обидва ці документи мають гриф «Для службового користування». Отже, такий перелік є закритим і чітко визначити, які посади/професії мають гарантії для бронювання, неможливо. Проте за інформацією, якою з нами поділився наш читач, до цього переліку включені такі професії як тракторист, комбайнер, агроном, інженер.
За повідомленням Мінагрополітики, пропозиції щодо бронювання в агропромисловому секторі розглядаються стосовно кожного конкретного підприємства окремо. Які підприємства належать до агропромислового сектора, не визначено (відсутній перелік КВЕД). Але за роз’ясненнями, наданими на консультаційній лінії Мінагрополітики, якщо підприємство здійснює сільгоспдіяльність та має відповідні КВЕД, то жодних додаткових документів подавати не потрібно.
Зауважимо: Головнокомандувач ЗСУ прийняв рішення щодо заборони бронювання військовозобов’язаних, які мають дефіцитні для ЗСУ військово-облікові спеціальності (ВОС). Перелік таких ВОС наведено в листі Міноборони від 11.03.2022 р. № 220/1469.
Військово-облікова спеціальність працівника зазначена у військовому білеті. Вона також вказується в Особовій картці працівника.
Перелік військово-облікових спеціальностей рядового, сержантського і старшинського складу ЗСУ затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.09.2020 р. № 317 (цей наказ є у вільному доступі в Інтернеті).
Чи може приватний підприємець, який займається сільськогосподарською діяльністю, забронювати себе та своїх найманих працівників?
За роз’ясненнями, наданими на консультаційній лінії, приватний підприємець та самозайняті особи мають право подати документи на бронювання себе та як роботодавці – своїх найманих працівників.
Який порядок бронювання працівника?
Порядок бронювання військовозобов’язаних встановлено постановою КМУ від 03.03.2022 р. № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану», далі – Постанова № 194). Зауважимо, що 07.03.2022 р. до цієї Постанови було внесено зміни, якими визначено особливості бронювання водіїв. Можливі подальші зміни, адже нині Уряд оперативно реагує на потреби часу.
Наведемо покроковий порядок бронювання.
Крок 1. Сільгосппідприємство надсилає на електронну адресу Мінагрополітики (mobagro2022@gmail.com) Пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час (далі – Пропозиція) (форма затверджена Постановою № 194).
Пропозиція містить таблицю, в якій необхідно зазначити такі відомості про військовозобов’язаного (див. зразок):
- прізвище, ім’я та по батькові, рік народження;
- займана посада;
- військове звання, військово-облікова спеціальність;
- найменування та адреса органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації;
- назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем знаходження роботодавця (інформація про них є на сайті Міноборони https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html);
- назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки де приписаний працівник (зазначено у військовому білеті працівника).
- Пропозиції в форматі PDF (роздруковані, підписані керівником та відскановані);
- Пропозиції в форматі EXL;
- супровідний лист.
Нагадаємо: з 23.04.2021 р. районні військові комісаріати перейменовані на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Зразок
До Пропозиції слід додати супровідний лист, в якому обґрунтувати необхідність бронювання визначених працівників. Наприклад, можна зазначити, що сільгосппідприємство здійснює вирощування пшениці та кукурудзи, а зазначені в пропозиціях військовозобов’язані є критично важливими працівниками для належного проведення весняно-польових робіт-2022.
Зразок цього листа оприлюднений Мінагрополітики та містить такий текст:
Зверніть увагу, на сайті Мінагрополітики (https://minagro.gov.ua/news/uvaga-zmini-shchodo-bronyuvannya-vijskovozobovyazanih) розміщено форми Пропозиції та супровідного листа для скачування.
Пропозиції розміщено в форматі EXL. Після внесення до цієї таблиці даних всіх працівників, яких подають на бронювання, необхідно видалити решту пустих рядків. Пропозиції мають бути підписані керівником та скріплені печаткою (за наявності).
На гарячій лінії Мінагрополітики з питань бронювання працівників (044 363 05 49) повідомили, що сільгосппідприємства, які мають намір забронювати працівника, повинні надіслати на електронну пошту (mobagro2022@gmail.com):
Для спрощення обробки інформації Мінагрополітики рекомендує назвати створені файли у форматі: рік - місяць - число (коли подаються Пропозиції) - скорочена назва підприємства - кількість працівників, що бронюються (наприклад: 2022.03.09.ФГЛан.01.xlsx; 2022.03.09.ФГЛан.01.pdf).
Крок 2. Мінагрополітики подає Мінекономіки погоджені Міністерством оборони Пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних на відповідному підприємстві.
Крок 3. Мінекономіки узагальнює подані Мінагрополітики Пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних і протягом одного робочого дня приймає відповідне рішення та надсилає його копію Міністерству оборони та Мінагрополітики.
Який термін бронювання та чим воно підтверджується?
У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії бронювання (відстрочки), який не може перевищувати шість місяців.
Підтвердженням надання бронювання є витяг з наказу Мінекономіки, який надається військовозобов’язаному працівникові.
Коли анулюється бронювання?
Надана відстрочка від призову підлягає анулюванню у разі:
- закінчення строку її дії;
- завершення виконання або скасування завдання підприємству щодо задоволення потреб ЗСУ, населення;
- ліквідації сільгосппідприємства;
- звільнення військовозобов’язаного.
Анулювання бронювання (окрім випадку закінчення строку її дії) здійснюється шляхом прийняття в одноденний строк рішення Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання Мінагрополітики. Копія такого рішення має бути надіслана Міноборони та Мінагрополітики.
Ірина Дмитерко, заступник головного редактора