Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

БУХГАЛТЕРСЬКА ПРОГРАМА, ЇЇ ОНОВЛЕННЯ, ДОСТУП ДО ОНЛАЙН-СЕРВІСІВ ЯК ВЕСТИ ОБЛІК?

Сільськогосподарське підприємство придбало комп’ютерну програму для ведення бухгалтерського обліку. Крім того, протягом строку використання цієї програми її розробники за окрему плату будуть її оновлювати, а також надавати доступ до бухгалтерських онлайн-сервісів. Розберемося, як відображати такі операції в бухобліку

ПРОГРАМА — НМА

Зазвичай придбана бухгалтерська програма відповідає всім критеріям нематеріального активу (НМА), а саме (п. 7 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи»):

➨ підприємство здійснює контроль над таким активом, тобто отримує примірник програми для кінцевого використання;

➨ існує ймовірність одержання майбутніх економічних вигід, пов’язаних з її використанням, адже підприємство буде використовувати програму в своїй господарській діяльності і вестиме за її допомогою бухгалтерський облік;

➨ її вартість може бути достовірно визначена, оскільки сума коштів, яку підприємство сплатило за програму, відома.

Отже, бухгалтерську програму, придбану для кінцевого використання (примірник), слід обліковувати як НМА.

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК

Придбану за грошові кошти бухгалтерську програму в інших суб’єктів господарювання слід зарахувати на баланс на субрахунок 127 «Інші нематеріальні активи» за первісною вартістю (п. 10 П(С)БО 8).

Правила формування первісної вартості НМА прописані в пунктах 11–18 НП(С)БО 8 та у розділі ІІ Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, затверджених наказом Мінфіну від 16.11.2009 р. № 1327. Відповідно до цих норм до первісної вартості об’єкта НМА, придбаного за грошові кошти, включаються такі витрати:

Перш ніж зарахувати бухгалтерську програму до складу НМА, слід сформувати її первісну вартість. Для цього усі витрати, понесені на її придбання, визнають капітальними інвестиціями і збирають на субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів». Після того як будуть здійснені всі витрати, пов’язані з доведенням НМА до стану, придатного до використання, і програму буде введено в експлуатацію, ці витрати списуються на дебет субрахунку 127 (Дт 127 – Кт 154).

Введення програми в експлуатацію здійснюється спеціальною комісією, призначеною керівником підприємства. Для визнання програми об’єктом НМА та оприбуткування комісія підприємства перевіряє наявність і чинність документів, що засвідчують правомірне набуття права власності та/або права користування нею (лист Мінфіну від 11.04.2006 р. № 31-34000-10-10/7377).

Крім того, комісія має встановити строк корисного використання програми та її ліквідаційну вартість. При визначенні строку корисного використання програми слід керуватися положеннями правовстановлюючого документа (ліцензійного договору).

Рішення комісії про визнання програми НМА оформлюється протоколом або актом довільної форми. Після цього керівник підприємства видає наказ про визнання бухгалтерської програми об’єктом НМА і про введення її в експлуатацію. Комісія, спираючись на наказ керівника і зроблені висновки із протоколу, складає Акт введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма № НА-1, затверджена наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. № 732).

На підставі цього Акта бухгалтерія оприбутковує в обліку НМА і заводить інвентарну картку обліку об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (типова форма № НА-2), яка фактично є паспортом НМА.

Починаючи з наступного місяця після введення бухгалтерської програми в експлуатацію на неї слід нараховувати амортизацію. Правила нарахування амортизації на об’єкти НМА ті ж самі, що і для основних засобів – вони прописані у НП(С)БО 7 «Основні засоби». Зазвичай до НМА застосовують прямолінійний метод нарахування амортизації. Амортизація нараховується протягом строку корисного використання програми.

Нараховану суму амортизації відображають за кредитом субрахунку 133 «Накопиченa амортизація нематеріальних активів» одночасно зі збільшенням суми витрат підприємства (п. 29 НП(С)БО 8). При цьому рахунок витрат обирається залежно від напряму використання об’єкта НМА. Оскільки в нашому випадку йдеться про бухгалтерську програму, то нараховану амортизацію слід відносити до адміністративних витрат, тобто на дебет рахунку 92.

Далі в консультації читайте про операції оподаткування, ОНОВЛЕННЯ ПРОГРАМИ та ДОСТУП ДО ОНЛАЙН-СЕРВІСІВ та ДОСТУП ДО ОНЛАЙН-СЕРВІСІВ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування