Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Бухгалтерський облік ПДВ. Частина І. Основи обліку. Податкові зобов’язання та кредит

Якщо суб’єкт господарювання став платником ПДВ, то йому потрібно не тільки складати податкові накладні/розрахунки коригування (далі – ПН/РК), реєструвати їх у ЄРПН та на основі їхніх даних складати ПДВ-звітність, а й відображати все це на рахунках бухгалтерського обліку. Про те, як саме слід відображати нарахування ПДВ на рахунках бухобліку, і поговоримо далі.

ОСНОВИ ПДВ-ОБЛІКУ

Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291, бухгалтерський облік ПДВ ведеться на рахунку 64 «Розрахунки за податками й платежами».

Цей рахунок призначено для узагальнення інформації про розрахунки підприємства за усіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства, та за фінансовими санкціями, що справляються в дохід бюджету.

Вести ПДВ-облік слід на трьох субрахунках, відкритих до рахунку 64, а саме:

➙ 641 «Розрахунки за податками». На ньому для обліку ПДВ слід відкрити окремий аналітичний рахунок 641/ПДВ, де здійснюватиметься нарахування ПДВ відповідно до поданих декларацій та сплата сум ПДВ;

➙ 643 «Податкові зобов’язання», на якому ведеться облік сум ПДВ, визначених виходячи із сум одержаних авансів (попередньої оплати) за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню);

➙ 644 «Податковий кредит», де обліковуються суми ПДВ, на які підприємство має право зменшити податкове зобов’язання (тобто податковий кредит). Причому оскільки право на податковий кредит виникає саме в момент реєстрації контрагентом ПН, то до цього субрахунку відкривають декілька аналітичних рахунків, а саме 644/1 «Податковий кредит підтверджений» та 644/2 «Податковий кредит непідтверджений».

До середини 2019 року чіткі настанови щодо того, як слід було вести бухгалтерський облік ПДВ, містилися в Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, затвердженій наказом Мінфіну від 01.07.1997 р. № 141 (далі – Інструкція № 141). Але 09.08.2019 р. згідно з наказом Мінфіну від 18.06.2019 р. № 247 вказана Інструкція втратила чинність.

Враховуючи це, постало запитання: як саме платнику ПДВ слід вести бухгалтерський облік такого податку?

Якогось єдиного документа, який би дав відповідь на це запитання, не існує. Тому, на наш погляд, вести облік слід виходячи з норм Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у якому прописано правила нарахування податкового зобов’язання з ПДВ і відображення податкового кредиту.

Але зрозуміло, що самих правил ПКУ недостатньо для того щоб визначити порядок обліку ПДВ. Тому, на нашу думку, не зайвим буде при відображенні таких операцій в обліку спиратися на норми вже скасованої Інструкції № 141. Адже частина її правил, особливо у випадку «класичного» нарахування ПДВ, застосовується на практиці і донині.

Далі в консультації НАРАХУВАННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ З ПДВ, ВІДОБРАЖЕННЯ ПОДАТКОВОГО КРЕДИТУ З ПДВ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування