Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ПДВ. ЧАСТИНА II. РІЗНІ СИТУАЦІЇ

В попередній статті (див. «АгроPRO», 2024, № 1, с. 32) ми розглянули бухгалтерський облік ПДВ у ситуаціях, коли платник ПДВ – продавець реєструє на покупця податкову накладну (далі – ПН) чи розрахунок коригування (далі – РК) до неї. Проте на практиці бувають випадки, коли ПН/РК не зареєстровані продавцем (у нього нема достатнього ліміту для реєстрації або ПН/ РК заблоковані тощо). За цих обставин у покупця згідно з нормами Податкового кодексу України (далі – ПКУ) нема права на податковий кредит, але в бухобліку ПДВ за такими ПН/РК відображати потрібно. Тож про ці випадки поговоримо далі.

ПН НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНА / НЕ РОЗБЛОКОВАНА, ПОМИЛКИ НЕ ВИПРАВЛЕНІ

Нагадаємо, що сума вхідного ПДВ «осідає» на дебеті субрахунку 644/2 «Податковий кредит непідтверджений» у наведених далі випадках.

Якщо перша подія – постачання, то датою такого постачання робиться проводка Дт 644/2 – Кт 631 за умови, що в цей день ПН не була зареєстрована. На цьому субрахунку сума ПДВ обліковуватиметься до того часу, поки ПН не буде зареєстрована (в тому числі і після розблокування) або не буде виправлена помилка в обов’язкових реквізитах уже зареєстрованої ПН (за наявності помилки).

Після реєстрації ПН або виправлення помилки в ПН на суму ПДВ, зазначену у цій накладній, робиться проводка: Дт 641/ПДВ «Розрахунки за податками» – Кт 644/2.

Якщо перша подія – передоплата, то в день її перерахування і до реєстрації ПН покупець має показати формування податкового кредиту проводкою: Дт 644/2 – Кт 644/1 «Податковий кредит підтверджений».

На субрахунку 644/2 сума вхідного ПДВ буде обліковуватись до того часу, поки не буде зареєстрована ПН або не буде виправлена помилка, допущена в обов’язкових реквізитах вже зареєстрованої ПН. Після цього субрахунок 644/2 закривається на дебет субрахунку 641 (Дт 641 – Кт 644/2).

Формувати ж кредиторську заборгованість при отриманні товару від постачальника допоможе рахунок 644/1. А саме, в момент отримання товару від контрагента (Дт 20, 28 – Кт 631) слід відобразити отримання податкового кредиту і формування кредиторської заборгованості (Дт 644/1 – Кт 631).

Якщо ж реєстрація ПН (чи виправлення помилки) так і не відбулася (протягом якого часу – про це далі), то покупець товарів (послуг) втрачає можливість сформувати податковий кредит за такою ПН. В такому разі суму непідтвердженого податкового кредиту, що міститься в незареєстрованій ПН, покупець має списати на поточні витрати (причому це робиться незалежно від факту оплати суми ПДВ постачальнику). Для цього потрібно зробити проводку: Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» – Кт 644/2.

Однак виникає питання: коли саме ПДВ із субрахунку 644/2 можна списати на витрати?

Відповідь на це питання залежить від низки обставин, які ми проаналізуємо на прикладі конкретних ситуацій.

☛ СИТУАЦІЯ 1 ПН не подавалась на реєстрацію в ЄРПН або зареєстрована в ЄРПН з помилками в обов’язкових реквізитах.

☛ СИТУАЦІЯ 2 ПН направлена на реєстрацію в ЄРПН, але заблокована.

☛ СИТУАЦІЯ 3 ПДВ-статус постачальника анульований.

а також читайте про СПИСАННЯ ПОДАТКОВОГО КРЕДИТУ ЗА ІНШИМИ ДОКУМЕНТАМИ


Олег Головко, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування