Законом України від 23.02.2024 р. № 3603-ІХ (далі – Закон № 3603) внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Закон набрав чинності з (16.03.2024 р.), але деякі з його норм набирають чинності пізніше. Розглянемо основні зміни детальніше.
РОЗШИРЕНО МОЖЛИВОСТІ ЩОДО ПОДАННЯ РЕЄСТРАЦІЙНИХ ЗАЯВ ЧЕРЕЗ ЄДР
ЩОДО РЕЄСТРАЦІЇ ПЛАТНИКАМИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ
Раніше новостворені юрособи та ФОП мали можливість обрати спрощену систему оподаткування (стати «єдинниками») одночасно з державною реєстрацією. Якщо вони цього не робили, то далі набути статус «єдинника» було можливо шляхом подання відповідної заяви до органу ДПС.
Відтепер відповідно до змін, внесених до пп. 298.1.1 та п. 299.4 ПКУ усі суб’єкти господарювання, у т.ч. новостворені, можуть добровільно зареєструватися платником єдиного податку (далі – ЄП) як під час державної реєстрації юрособи чи ФОПа, так і під час державної реєстрації змін до відомостей про юрособу чи ФОПа (у паперовому або електронному вигляді). При цьому правила, порядок та строки розгляду вказаних паперових заяв, поданих через державного реєстратора діючими юрособами чи ФОПами такі самі, як і для реєстраційних заяв, поданих засобами електронного зв’язку в електронній формі.
Фактично йдеться про отримання податковим органом від державного реєстратора відповідної інформації у порядку, встановленому Законом України від 15.05. 2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».
Тобто якщо підприємство чи ФОП бажає перейти на сплату ЄП з наступного кварталу і має певну інформацію (зміни), яку треба внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР), то заяву про перехід на спрощену систему оподаткування можна подати держреєстратору разом зі змінами.
У всіх інших випадках як і раніше потрібно подавати заяву до органу ДПС. При поданні держреєстратору такої заяви потрібно дотримуватися строків встановлених пп. 298.1.4 ПКУ, тобто подати її слід не пізніше ніж за 15 календарних днів (далі – к.д) до початку наступного календарного кварталу.
ЩОДО РЕЄСТРАЦІЇ ПЛАТНИКАМИ ПДВ
Викладено в новій редакції абзац третій п. 183.7 ПКУ. Відтепер суб’єкти господарювання (в тому числі новостворені) можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися платником ПДВ під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації ФОП або державної реєстрації змін до відомостей про юрособу або ФОПа, що містяться в ЄДР. Для цього слід разом із відомостями, що вносяться (змінюються) до ЄДР, подати відповідну заяву на реєстрацію платником ПДВ.
ЩОДО РЕЄСТРАЦІЇ НЕПРИБУТКОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
Викладено в новій редакції абзац сьомий пп. 133.4.1 ПКУ. В цій нормі йдеться про те, що новостворені установи та організації, які подали в установленому порядку документи для набуття статусу неприбуткових під час або протягом 10 днів з дня їх державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, вважаються неприбутковими з дня їх державної реєстрації.
Діючі установи та організації, які під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації змін в ЄДР подали документи про внесення до зазначеного Реєстру та які за результатами розгляду цих документів внесені до цього Реєстру, вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації зазначених змін.
ПІЛЬГИ ЩОДО МІСЦЕВИХ ПОДАТКІВ
Внесено зміни до п. 12.3 ПКУ, які передбачають обов’язок відповідних органів місцевого самоврядування або військової адміністрації чи військово-цивільної адміністрації на підставі рішення про обов’язкову евакуацію приймати також рішення про встановлення податкових пільг:
- з плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності);
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних та юридичних осіб.
Тобто як тільки місцеві ради отримають «зверху» (від органів державного або регіонального рівня) або самі приймуть рішення про обов’язкову евакуацію, вони будуть зобов’язані запроваджувати пільги із зазначених вище місцевих податків.
На рішення про встановлення податкових пільг у зв’язку з обов’язковою евакуацією не поширюється норма п. 4.5 ПКУ, яка передбачає застосування нових пільг лише з наступного бюджетного року. Тобто рішення про такі «форс-мажорні» податкові пільги вступають в дію з дня офіційного оприлюднення або з іншої дати, прямо зазначеної у тексті цього рішення.
ВЗАЄМОДІЯ З ПОДАТКІВЦЯМИ У РЕЖИМІ ВІДЕОКОНФЕРЕНЦІЇ
Новий пп. 17.1.8 ПКУ дає право платникам податків взаємодіяти з органом ДПС у режимі відеоконференції з метою надання усних пояснень у випадках, передбачених ПКУ. Водночас для органів ДПС така взаємодія (у режимі відеоконференції) стає обов’язковою (новий пп. 21.1.12 ПКУ).
Інформація щодо взаємодії з органом ДПС у режимі відеоконференції буде надсилатися в електронний кабінет платника податків (абз. 14 п. 421 .2 ПКУ).
Відтепер, під час подання скарги (заперечень до акта перевірки) до органу ДПС, у її тексті платник податків має право заявити про своє бажання бути присутнім при розгляді такої скарги не лише особисто або через свого представника (як це було раніше), а і в режимі відеоконференції. При цьому орган ДПС зобов’язаний повідомити такого платника податків про дату, час та місце/спосіб розгляду скарги, не пізніше ніж за 5 к.д. до дати розгляду такої скарги.
При поданні заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень платник податків також може вказати, що він хоче взяти участь у їх розгляді в режимі відеоконференції (пп. 86.7.2 ПКУ). Повідомлення про розгляд заперечень у режимі відеоконференції надсилається платнику податків протягом 2-х робочих днів з дня їх отримання, але не пізніше ніж за 4 р.д. до дня їх розгляду.
Як і раніше, відсутність платника податків (його представника) під час розгляду скарги, у т.ч. у режимі відеоконференції, не є перешкодою для її розгляду (абз. 4 п. 56.3 ПКУ).
Взаємодії з органом ДПС у режимі відеоконференції під час проведення перевірок не передбачено.
Ці зміни наберуть чинності через три місяці з дня, наступного за днем опублікування Закону № 3603 (тобто з 16.06.2024 р.)
УТОЧНЕНО СТРОК РОЗГЛЯДУ СКАРГ ПРО БЛОКУВАННЯ ПН
Оновлено пп. 56.23.3 ПКУ. Якщо раніше скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН розглядалася протягом 10 к.д з дня її отримання, то тепер цей строк залежить від того, чи хоче платник податків брати участь у її розгляді. А саме, така скарга розглядатиметься протягом:
➙ 10 к.д., наступних за днем її отримання, якщо платник податків, який подав скаргу, не виявив бажання взяти участь у її розгляді;
➙ 30 к.д., наступних за днем її отримання, якщо платник податків, який подав скаргу, виявив бажання взяти участь у її розгляді.
Далі в консультації: ПДФО, ПДВ, ПРОДАЖ МАЙНА ЧЕРЕЗ БІРЖУ, НЕ ШТРАФУВАТИМУТЬ ЗА СПЛАТУ ПОДАТКУ ТА ПЕНІ «НЕ НА ТОЙ» РАХУНОК , ЄП IV ГРУПИ, ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО, ПЛАТА ЗА ЗЕМЛЮ
Олена Жураківська, редактор