Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Чергові зміни до Податкового кодексу України щодо окупованих територій та територій бойових дій та до інших законів

Верховною Радою України прийнятий Закон України від 11.04.2023 р. № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від cплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно». Проаналізуємо його норми.

ЗМІНИ АКТУАЛЬНІ:

➤ В першу чергу для сільгосппідприємств та підприємців, що зареєстровані на окупованих територіях та на територіях де велися (ведуться) бойові дії. При цьому уточнено, що за нормами ПКУ пільги мають ті, що знаходяться на окупованих територіях та територіях активних бойових дій. Іншим підприємствам пільги можуть надати відповід- ні військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації чи органи місцевого само- врядування (далі – ОМС).

➤ А також для сільгосппідприємств, що надавали (надають) благодійну допомогу фізичним особам, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких про- водяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах.

➤ Крім того, для членів фермерського господарства, які викупили землю постійного користування з розстроченням платежу.

ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ

НАРЕШТІ ВИЗНАЧЕНИЙ СТАТУС ТЕРИТОРІЙ, ДЕ ВЕДУТЬСЯ БОЙОВІ ДІЇ, ТА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ рф

До запровадження Законом № 3050 змін до ПКУ було встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, визначається КМУ.

На підставі цього органи ДПС не визнавали наказ Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік № 309). Вони вважали, що виходячи з формулювання ПКУ для цілей оподаткування такий перелік має бути затверджений саме КМУ. В результаті податківці не надавали сільгосппідприємствам пільги, передбачені ПКУ.

Із внесенням змін формулювання змінилося і тепер у ПКУ вказано, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, визначається у порядку, встановленому КМУ. Тож йдеться про наказ Мінреінтеграції № 309, адже він прийнятий на виконання постанови КМУ від 06.12.2022 р. № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Таким чином, усі пільги та преференції, передбачені ПКУ для сільгосппідприємств, що розташовані на територіях, внесених до Переліку № 309, або мають активи на таких територіях, відтепер повинні застосовуватися органами ДПС. Про Перелік № 309 читайте на с. 19 "АгроPRO" №8-2023.

Далі в консультації:

ЩОДО ПОВНОВАЖЕНЬ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

ЩОДО МІНІМАЛЬНОГО ПОДАТКОВОГО ЗОБОВ’ЯЗАННЯ

ПДФО

ЗЕМЕЛЬНИЙ ПОДАТОК

ОРЕНДНА ПЛАТА ЗА ЗЕМЛІ ДЕРЖАВНОЇ ТА КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

ЄДИНИЙ ПОДАТОК ІV ГРУПИ

ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК

ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ

ЗМІНИ ДО ІНШИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ

Прикінцевими положеннями Закону № 3050 внесено зміни до інших законодавчих актів, зокрема, до:

➊ Членам фермерського господарства, які викупили земельні ділянки сільгосппризначення, дозволено передавати їх в користування (зокрема, оренду) господарству. Йдеться про землю, яка була надана раніше члену господарства на праві постійного користування або довічного успадкованого володіння та викуплена ним з розстроченням платежів (абз. 2 п. 61 розд. X «Перехідні положення» ЗКУ). Нагадаємо, раніше зазначена норма ЗКУ встановлювала заборону на передання в користування таких земель в разі купівлі їх з розстроченням до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу.

➋ До переліку земель, які можуть бути законсервовані, включені (абз. 5-6 ч. 1 ст. 51 Закону № 962):

• земельні ділянки, забруднені хімічними речовинами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану;

• земельні ділянки, на яких розташовані військові інженерно-технічні та/або фортифікаційні споруди.

➌ Передбачено можливість зменшення за згодою сторін та у разі поновлення договору оренди розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, в разі (ч. 4 ст. 23 Закону № 161):

• консервації таких земельних ділянок;

• визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами.

Нагадаємо, раніше зазначена норма передбачала повну заборону на зменшення розміру орендної плати за земельні ділянки державної/комунальної власності, передані в оренду на торгах.

Встановлено, що в разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря у зв’язку із забрудненням (потенційним забрудненням) орендованої земельної ділянки вибухонебезпечними предметами орендодавець не має права на отримання орендної плати за шість місяців/рік (ч. 2 ст. 32 Закону № 161). Раніше таким винятком було лише розірвання договору через невиконання або неналежне виконання орендодавцем договірних зобов’язань.

➍ Перелік відомостей ДЗК про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (АРК, областей, міст Києва і Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) доповнено такими відомостями (п. «и», «і» ч. 1 ст. 13 Закону № 3613):

Також передбачено, що відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану включатимуться до ДЗК на підставі інформації, отриманої в порядку електронної інформаційної взаємодії між ДЗК та Центром протимінної діяльності, Центром гуманітарного розмінування (ч. 1 ст. 15, ч. 23 ст. 21 Закону № 3613).

➎ До завдань центру протимінної діяльності та до повноважень центру гуманітарного розмінування додано електронну інформаційну взаємодію з ДЗК щодо надання відомостей про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами/очищені від вибухонебезпечних предметів (абз. 18 ч. 3 ст. 25, абз. 17 ч. 3 ст. 251 Закону № 2642).

Також п. 4 Прикінцевих положень Закону № 3050 встановлено обов’язок Центру протимінної діяльності та Центру гуманітарного розмінування у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити передачу до ДЗК відомостей про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами/очищені від вибухонебезпечних предметів станом на день набрання чинності цим Законом.

➏ Передбачено, що у встановленому КМУ порядку визначається (ч. 3 ст. 1, п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону № 1207):

• дата початку і дата завершення тимчасової окупації територій після 24.02.2022 р.;

• тимчасово окупована територія.

Нагадаємо, з 20.03.2022 р. до 03.12.2022 р. в умовах воєнного стану дата початку/завершення окупації та тимчасово окуповані території повинні були визначатися рішенням Ради національної безпеки і оборони України (далі – РНБО), яке мало бути введено у дію Указом Президента України. А з 03.12.2022 р. по таке рішення мало бути прийнято КМУ.

Проте з 24.02.2022 р. ані РНБО, ані КМУ відповідного рішення ухвалено не було. З прийняттям Закону № 3050 ця ситуація має бути виправлена і нарешті повинен повноцінно «запрацювати» Перелік № 309.

ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

Законом № 3050 суттєво змінюються умови надання пільг.

Позитивним є звільнення з 1 березня 2022 року від сплати єдиного податку ІV групи сільгосппідприємств, що знаходяться на окупованих територіях та територіях, на яких ведуться активні бойові дії.

Отже, після набрання чинності Законом№3050 сільгосппідприємства та підприємці – сімейні фермерські господарства, які були платниками єдиного податку IV групи у 2022 році і включені до підрозд. 2 розд. І та розд. ІІ Переліку № 309 (тобто перебували в зоні активних бойових дій та/або в окупації), мають право подати уточнюючу Декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2022 рік. У цій декларації слід зменшити платежі з єдиного податку за період з 1 березня по 31 грудня 2022 року. Таким чином вказані сільгосппідприємства зменшать або ліквідують недоїмку з цього податку.

Крім того Перелік № 309 тепер є обов’язковим для ДПС. Тобто ті платники, які керуючись роз’ясненням ДПС не скористалися пільгами з плати за землю, нерухомість, екологічного податку, але мали на них право (тобто перебувають на територіях, що включені до підрозд. 2 розд. І та розд. ІІ Переліку № 309), можуть подати уточнюючі декларації з цих податків і зменшити їх нарахування за 2022 та деякі періоди 2023 року.

Негативним є те, що «заднім числом» позбавили права на пільгу (з 1 березня 2022 року) щодо земельного податку та орендної плати, а також права не обчислювати МПЗ за 2022 рік сільгосппідприємства, що знаходяться на територіях, визначених у Переліку № 309 як території можливих бойових дій. Адже до прийняття Закону № 3050 відповідно до ПКУ право на такі преференції мали підприємства, що знаходилися на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Таким чином, законодавець звужує коло суб’єктів господарювання, які матимуть пільгу зі сплати МПЗ за 2022 рік, земельного податку та орендної плати за період з 01.03.2022 р. по 31.12.2022 р.

Варто нагадати, що ст. 58 Конституції України закріплює один із найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права – закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. На нашу думку, це означає, що у разі погіршення умов оподаткування закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набрання чинності законами чи іншими нормативно-правовими актами.

В ПКУ на виконання вимог Конституції України серед інших принципів, на яких ґрунтується податкове законодавство, визначено принцип стабільності – зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (пп. 4.1.9 ПКУ).

З аналізу наведеного можна виснувати, що зміни до ПКУ стосовно сільгосппідприємств, які знаходяться на територіях можливих бойових дій, є такими, що порушують норми Конституції та ПКУ. А такі території знаходяться у межах більше ста територіальних громад.

Проте до визнання таких змін неконституційними в установленому чинним законодавством порядку вони є діючими.

Отже, перед платниками податків-сільгосппідприємствами окрім інших сучасних викликів постане ще один – довести, що зміни порушують їх права та домогтись їх скасування.

Вважаємо, що для збереження малих та середніх сільгосппідприємств, можливості здійснення ними господарської діяльності, забезпечення робочих місць в селах, сплати податків тощо необхідно звертатись до всіх можливих громадських об’єднань, місцевих депутатів, спілок та озвучувати це питання, вимагати приведення зазначених норм ПКУ у відповідність до Конституції.

Після набрання чинності Законом № 3050 сільгосппідприємствам та підприємцям, які відповідно до Переліку № 309 протягом 2022 року знаходилися на території можливих бойових дій, потрібно:

1) подати уточнюючу декларацію з плати за землю (земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності) та збільшити податкові зобов’язання (якщо вони керуючись нормами ПКУ зменшили їх після введення воєнного стану);

2) у складі Декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік заповнити третій додаток «Розрахунок мінімального податкового зобов’язання». І у разі перевищення МПЗ над сумою сплачених податків (які враховуються при обчисленні МПЗ) доплатити єдиний податок в бюджет;

3) у складі декларацій з єдиного податку ІІ та ІІІ групи заповнити додаток «Розрахунок мінімального податкового зобов’язання». І у разі перевищення МПЗ над сумою сплачених податків доплатити єдиний податок в бюджет;

4) подати уточнюючу декларацію з податку на нерухомість та декларацію з екологічного податку і збільшити податкові зобов’язання (якщо вони керуючись нормами ПКУ зменшили їх після введення воєнного стану).

Платники земельного податку – фізичні особи, місцезнаходженням яких є території можливих бойових дій, згідно з Переліком № 309 після отримання податкових повідомлень про сплату земельного податку мають його сплачувати.

Платникам, які відповідно до Переліку № 309 знаходяться на території можливих бойових дій, аби бути звільненими від сплати місцевих податків, доцільно вжити заходів щодо внесення до ДЗК інформації про те, що їх земельні ділянки забруднені вибухонебезпечними предметами. А якщо на таких земельних ділянках знаходяться фортифікаційні та інші спорудження, то провести заходи щодо консервації таких земельних ділянок.

Крім того, платникам, які відповідно до Переліку № 309 знаходяться на території можливих бойових дій і земельні ділянки яких непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, аби бути звільненими від сплати місцевих податків, слід звернутися до ОМС із заявою про звільнення від оподаткування (зменшення ставки оподаткування).

Головний редактор Ельвіра Ткачова,

заступник головного редактора Ірина Дмитерко,

редактор Олена Жураківська