Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЧЕРГОВІ ЗМІНИ ЩОДО НОТАРІАТУ ТА ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Постановою КМУ від 24.06.2022 р. № 719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 719), яка набрала чинності 29.06.2022 р., було внесено чергові зміни, зокрема, до:

➙ постанови КМУ від 28.02.2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 164);

➙ постанови КМУ від 06.03.2022 р. № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 209).

Мін’юст у листі від 11.07.2022 р. № 55476/37.1/32-22 роз’яснив деякі питання вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного часу та у зв’язку з прийняттям Постанови № 719.

Далі наведемо короткий аналіз зазначених документів.

ЩОДО ДЕЯКИХ ПИТАНЬ НОТАРІАТУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ ВЧИНЕННЯ

НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ НА ТЕРИТОРІЯХ, ДЕ ПРИПИНЕНО ДОСТУП ДО РЕЄСТРІВ

Нотаріуси, робоче місце (контора) яких розташоване в межах адміністративно-територіальної одиниці, де припинено доступ до державних реєстрів, мають повноваження виключно на (пп. 3, 15 п. 1 Постанови № 164):

Як і раніше, такі нотаріуси не можуть посвідчувати довіреності на право розпорядження нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва або майновими правами щодо майбутнього нерухомого майна, а також транспортними засобами на строк більше трьох місяців, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами, на право доступу до індивідуального банківського сейфа.

Нагадаємо, перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст, затверджено наказом Мін’юсту від 01.04.2022 р. № 1307/5 (він періодично змінюється).

ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА

Звужено дію пп. 17 п. 1 Постанови № 164. Нотаріусам заборонено нотаріально посвідчувати договори щодо відчуження нерухомого майна до закінчення одного місяця з дня державної реєстрації права власності на це майно, якщо одночасно виконуються такі умови (пп. 17 п. 1 Постанови № 164):

1) право власності набуто відчужувачем під час дії в Україні воєнного стану;

2) право власності набуто:

Важливо! Зазначена заборона діє незалежно від виду договору, на підставі якого відчужувачем набуто право власності – купівля-продаж, міна, дарування тощо/

СКАСОВАНО ЗАБОРОНУ НА ВЧИНЕННЯ ОКРЕМИХ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ ВІД ІМЕНІ ФІЗОСОБИ НА ПІДСТАВІ ДОВІРЕНОСТІ

З 29.06.2022 р. від імені фізособи за довіреністю можливо здійснити такі нотаріальні дії (пп. 18 п. 1 Постанови № 164):

1) нотаріально посвідчити договори стосовно:

2) нотаріально засвідчити справжність підписів на актах приймання-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи/

Але зазначені нотаріальні дії можливо вчинити від імені фізособи за умови, що з дня видачі довіреності минуло менше одного місяця (двох місяців, якщо її посвідчено консульською установою або відповідно до законодавства іноземної держави).

Якщо ж з дня посвідчення довіреності минуло більше одного (двох) місяців, то нотаріальне посвідчення вищезазначених договорів дозволяється за умови:

• отримання нотаріусом заяви фізособи-довірителя про підтвердження дії довіреності, справжність підпису на якій засвідчено в установленому порядку. При цьому справжність підпису на такій заяві має бути засвідчено нотаріусом не раніше ніж за сім календарних днів, а консульською установою – не раніше ніж за один місяць до дня укладення (підписання) відповідного договору (акта);

• реєстрації довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей із внесенням до нього відомостей про наявність повноважень, необхідних представникові для укладення (підписання) відповідного договору (акта) – якщо довіреність посвідчена нотаріусом без використання спецбланків.

Наприклад, нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна заплановано на 17 серпня 2022 р. Власник майна – фізособа оформив довіреність (яка посвідчена нотаріусом України) 16 липня 2022 року. У такому разі місячний строк минув, тому для посвідчення договору нотаріус має отримати заяву від власника-довірителя про підтвердження дії цієї довіреності. При цьому справжність підпису на такій заяві має бути засвідчено нотаріусом України у період з 10 до 17 серпня 2022 р. включно, а консульською установою – з 16 липня до 17 серпня 2022 р. включно. Аби не мати цього клопоту, нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження такого нерухомого майна слід здійснити до 16 липня 2022 р.

ТЕРИТОРІАЛЬНІСТЬ ВЧИНЕННЯ ОКРЕМИХ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ

Постановою № 719 виключено пп. 19 п. 1 Постанови № 164, яким було встановлено, що нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна здійснюється виключно за місцезнаходженням такого майна. Отже, відтепер посвідчення договорів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна відповідно до ст. 55 Закону № 3425 здійснюється за місцезнаходженням такого майна або за місцезнаходженням юридичної особи, або за місцем реєстрації фізособи – однієї із сторін відповідного договору.

ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ

Внесено зміни до п. 3 Постанови № 164, якими визначено, що строк для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

Нагадаємо, що перебіг відповідного строку за вже відкритою спадщиною було зупинено з 06 березня 2022 р. (включно), в день набрання чинності Постановою № 209.

Отже, щодо спадщини, шестимісячний строк для прийняття якої не сплинув до 06.03.2022 р. або яка відкрилася з 24.02.2022 р., строк для прийняття (відмови від) неї становитиме 10 місяців. При цьому строк для прийняття (відмови від) спадщини, яка відкрилася під час дії воєнного стану, може бути меншим у разі припинення або скасування воєнного стану.

Наприклад, якщо спадщина відкрилася 5 січня 2022 р., то строк для її прийняття (відмови) спливає 5 листопада 2022 р., а тому свідоцтво про прийняття спадщини можна отримати з 6 листопада 2022 р. Якщо спадщина відкрилася 1 травня 2022 р., то строк для її прийняття (відмови) спливає 1 березня 2023 р. (видача свідоцтва – з 2 березня 2023 року), якщо воєнний стан не буде припинено або скасовано раніше.

ЩОДО ДЕЯКИХ ПИТАНЬ ДЕРЖРЕЄСТРАЦІЇ ПРАВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Зміни, внесені до Постанови № 209, частково аналогічні вищепереліченим (стосовно реєстрації прав, екстериторіальності, повноважень представника фізособи за довіреністю тощо).

Що ж до інших змін, то варто зазначити, що не передбачено можливості направляти електронною поштою документи для проведення реєстраційних дій.

Окрім того, реєстрація змін до відомостей про фізичну особу – підприємця через Єдиний державний вербпортал електронних послуг проводиться невідкладно без справляння плати за проведення відповідної державної реєстрації у скорочені строки.

До повноважень посадових осіб територіальних органів Мін’юсту також віднесені:

• державна реєстрація обтяжень речових прав на нерухоме майно на підставі судового рішення;

• реєстрація судового рішення про заборону вчинення реєстраційних дій;

• державна реєстрація органів державної влади, органів місцевого самоврядування, казенних підприємств, державних підприємств, комунальних підприємств, комунальних організацій (установ, закладів), державних організацій (установ, закладів);

• державна реєстрація на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

Встановлені додаткові критерії, яким має відповідати державний реєстратор.

Передбачено неможливість державної реєстрації (під час воєнного стану) створення політичних партій, змін до відомостей про них, якщо Радою національної безпеки та оборони України прийнято рішення про призупинення діяльності такої партії.

Ірина Дмитерко, заступник головного редактора