Фізична особа – підприємець (ФОП) – платник єдиного податку III групи планує продавати глінтвейн. Чи має він право це робити? Якщо так, що для цього потрібно? За яким кодом УКТ ЗЕД класифікувати цей товар?
Відповідно до абзацу четвертого пп. 291.5.1 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи – підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).
Статтею 1 Закону України від 16.06.2005 р. № 2662-IV «Про виноград та виноградне вино» визначено, що міцність вин може становити від 9 до 20%, а столове вино – це вино, виготовлене в процесі повного чи неповного збродження сусла.
Згідно з наявною в інтернеті інформацією глінтвейн – гарячий алкогольний напій, який готують із суміші вина, цукру або меду з прянощами. Таким чином, глінтвейн, навіть якщо його виготовлено з використанням самих лише столових вин, сам по собі не є вином столовим. Це просто інший алкогольний напій.
Отже, ФОП, який є платником єдиного податку, не може здійснювати торгівлю глінтвейном. Це призведе до втрати ним права перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Тобто якщо ФОП таки хоче продавати глінтвейн, то йому доведеться відмовитись від єдиного податку і перейти на загальну систему оподаткування (а саме, на сплату ПДФО).
Стосовно коду УКТ ЗЕД для глінтвейну (якщо ФОП є платником ПДВ, то цей код потрібно буде вказувати в податкових накладних) зазначимо таке. Згідно з Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими наказом Державної митної служби від 14.07.2020 р. № 256, зокрема до товарної позиції згідно з кодами УКТ ЗЕД 2208 90 69 00 (“Інші напої, що містять спирт”), ця товарна категорія також включає спиртні напої з доданням газованої води (наприклад, віскі з содовою), чай з алкоголем, змішані одне з одним спиртні напої або змішані з фруктовими або овочевими соками (коктейлі). Тобто глінтвейн слід класифікувати за вказаним кодом УКТ ЗЕД.
Крім того, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин, а для малих виробників виноробної продукції – алкогольних напоїв без додавання спирту: вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) може здійснюватися суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (ст. 15 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»).
Нагадаємо, що роздрібна торгівля – це діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.
Таким чином, ФОПу для здійснення торгівлі глінтвейном потрібно перейти на загальну систему оподаткування та придбати ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Олена Жураківська, редактор