Засновник фермерського господарства, зареєстрованого на тимчасово окупованій території (далі – ТОТ) Херсонської області, стикнувся з такою ситуацією. Він виїхав з ТОТ, не бачить перспектив повернення і продовження здійснення господарської діяльності навіть після деокупації території (через стан здоров’я, замінування землі, відсутність працівників тощо). Тому прийняв рішення про ліквідацію сільгосппідприємства. Проте державний реєстратор, до якого він звернувся, стверджує, що для ліквідації господарства необхідно перереєструвати його на неокупованій території.
Чи дійсно це так?
На сьогодні законодавство окремо не регулює процедуру ліквідації підприємства (в т. ч. сільськогосподарського), зареєстрованого на території, яка тимчасово окупована з 24.02.2022 р. Закон України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство», який регулює діяльність фермерських господарств, також не містить спеціальної процедури ліквідації ФГ, тому слід керуватися процедурою, передбаченою ст. ст. 104, 105, 110–112 Цивільного кодексу України.
В Україні наразі є два види ТОТ.
Перші – ті, що були окуповані до 24 лютого 2022 року (АРК, м. Севастополь, певні райони Донецької та Луганської областей відповідно до Указу Президента від 07.02.2019 р. № 32/2019).
Другі – тимчасово окуповані після 24 лютого 2022 року.
Законодавче регулювання діяльності на цих територіях суттєво відрізняється. Коротко нагадаємо, що суб’єкти господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) яких були АРК, м. Севастополь, певні райони Донецької та Луганської областей, мали можливість здійснювати господарську діяльність виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України (ч. 2 ст. 13 Закону України від 15.04.2014 р. № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», далі – Закон № 1207). Після цього на них поширювалися усі права та обов’язки суб’єктів господарювання та дія законодавства України.
Зовсім інша ситуація з суб’єктами господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є територія, тимчасово окупована після 24.02.2022 р. Оскільки бойові дії тривають, а певні частини такої території постійно звільняються від окупантів, на сьогодні законодавець не запровадив відповідне законодавче регулювання щодо особливостей проведення господарської діяльності на цих територіях.
Оксана Харченко, адвокат