Сільгосппідприємство – платник єдиного податку (далі – ЄП) III групи за ставкою 2% «забуло» подати декларацію з цього податку. Але операцій з постачання у звітному періоді не було. Чи варто подати цю декларацію із запізненням?
Платники податків зобов’язані за кожний встановлений звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, подавати податкові декларації щодо податків, платниками яких вони є (п. 49.2 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). Отже, у разі відсутності показників у відповідному звітному періоді подавати декларацію необов’язково.
Наведена норма стосується в тому числі і платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.
Порядок нарахування та сплати ЄП III групи за ставкою 2% визначений у п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ. Зокрема, згідно з цією нормою податковий (звітний) період для платників ЄП за цією ставкою дорівнює календарному місяцю. Водночас жодних застережень стосовно того, що таку декларацію слід подавати щомісяця, незалежно від наявності об’єкта оподаткування, в цій нормі нема.
Нагадаємо, що форма Податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні затверджена наказом Мінфіну від 26.04.2022 р. № 124. В цій формі не передбачено вказувати обсяг постачань наростаючим підсумком з початку року (на відміну від декларації зі «звичайного» ЄП III групи).
Тож вважаємо, що у наведеній ситуації подавати декларацію з ЄП III групи за ставкою 2% необов’язково, тому що показники попередніх періодів до неї не переносяться і, відповідно, на показники наступних періодів це ніяк не вплине. Адже в такому разі декларація буде «пуста». До речі, аналогічну позицію ДПС (щоправда, стосовно ФОПів) наведено на сайті відомства.
Зверніть увагу! За неподання декларації у випадках, передбачених п. 49.2 ПКУ, штраф не застосовується. Але, якщо подати декларацію із запізненням (тобто після закінчення граничного строку її подання, яким є 20-те число місця, наступного за звітним), то підприємству нарахують штраф у розмірі 340 грн. А якщо таке порушення строку виявиться не першим з початку року, то штраф становитиме 1020 грн (ст. 120, п. 300.1 ПКУ). Причому зазначений штраф не скасують через те, що подання декларації у такому випадку є необов’язковим. Для уникнення штрафу декларацію слід або подати вчасно, або не подавати взагалі.
А от «єдинники» III групи за ставками 3 або 5% не подавати декларацію з ЄП за відсутності постачань в окремому кварталі не можуть, якщо постачання були в попередніх кварталах. Адже декларація з цього виду ЄП складається наростаючим підсумком з початку року (форми декларацій з ЄП III групи для юросіб та для фізосіб – підприємців (ФОП) затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578 в редакції наказу Мінфіну від 24.11.2022 р. № 394).
Відповідно, декларація не буде «пуста», адже в ній показуються обсяги постачань попередніх періодів (кварталів) звітного року, які переносяться на наступні періоди поточного року. А тому подання такої декларації є обов’язковим, навіть якщо у звітному періоді не було об’єкту оподаткування.
Олена Жураківська, редактор