Бухгалтер сільгосппідприємства вийшов на пенсію. Через нестачу кадрів на селі планується оформити на роботу бухгалтера за сумісництвом, який працює у дитячому садку. Чи можна це зробити і чи є обмеження?
Обмеження щодо роботи за сумісництвом встановлено ст. 25 Закону України від 14.10.2014 р. № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі – Закон № 1700).
Так, відповідно до п. 1 ч. 1 цієї статті заборонено займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) та підприємницькою діяльністю особам, зазначеним у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700.
Серед таких осіб є, наприклад, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування. Працівників бюджетної установи серед них немає.
Зауважимо, що розпорядженням КМУ від 22.11.2022 р. № 1047-р було скасовано Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджене спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.1993 р. № 43 (далі – Положення № 43). Відповідно до п. 4 цього Положення, зокрема, керівники структурних підрозділів державних установ та організацій та їхні заступники не мали права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності). Як бачимо, Положення № 43 входило у суперечність із Законом № 1700. Проте його скасування вирішило проблему, яка виникала при працевлаштуванні за сумісництвом керівників підрозділів державних установ та організацій.
Таким чином, сільгосппідприємство має право прийняти на роботу за сумісництвом бухгалтера, що працює бухгалтером у бюджетній установі (або керівником підрозділу бюджетної установи).
Анатолій Владичанський, адвокат