Сільгосппідприємство придбало товар з ПДВ, але суми ПДВ не були включені до складу податкового кредиту через те, що постачальник неправильно оформив податкову накладну, але зареєстрував її в ЄРПН. Товар був використаний в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ. Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ згідно з п. 198.5 Податкового кодексу України?
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у зв’язку із, зокрема, придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг (п. 198.3 ПКУ).
Згідно з п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними (далі – ПН).
Що стосується ПН, які оформлені з помилками, то в ПКУ нема прямої норми про те, що такі ПН не можна включати до податкового кредиту.
Водночас відповідно до п. 201.10 ПКУ помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цього Кодексу (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, не можуть бути причиною неприйняття ПН електронному вигляді. Отже, формувати податковий кредит за такими ПН не заборонено.
Якщо ж помилки суттєві і не дають можливості ідентифікувати операцію (зокрема, неправильно вказано ІПН продавця чи покупця, дату виникнення податкових зобов’язань, суму постачання тощо), то за такою ПН формувати податковий кредит не можна (про це податківці писали, зокрема, тут і тут).
Пунктом 198.5 ПКУ передбачено, що платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену ПН за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними з ПДВ, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях:
➙ що не є об’єктом оподаткування;
➙ звільнених від оподаткування;
➙ що здійснюються в межах балансу, у т. ч. передача для невиробничого використання;
➙ що не є господарською діяльністю платника податку.
Таким чином, ПКУ не встановлено залежність нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 у разі використання придбаних товарів/послуг в операціях, передбачених цим пунктом, від факту включення до податкового кредиту ПДВ за операціями з придбання таких товарів/послуг, якщо вони були придбані з ПДВ. Тобто податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ слід нараховувати (в разі наявності для цього підстав) незалежно від факту формування податкового кредиту за відповідними товарами/послугами.
Отже, в наведеній ситуації сільгосппідприємству:
➙ необхідно нарахувати ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ;
➙ варто наполягати на коригуванні постачальником неправильно оформленої ПН (якщо помилка є суттєвою), після чого включити таку ПН до податкового кредиту.
Далі в консультації відповіді на наступні запитання:
ЧИ НАРАХОВУВАТИ ПДВ НА ПОМИЛКОВО ОТРИМАНІ КОШТИ?
ЯК ОПОДАТКОВУВАТИ ПОСЛУГИ З ОБРОБІТКУ ЗЕМЛІ, НАДАНІ НЕРЕЗИДЕНТУ?
ЧИ НАРАХОВУВАТИ ПДВ У РАЗІ ПОВЕРНЕННЯ ТОВАРУ НЕРЕЗИДЕНТУ?
Олена Жураківська, редактор