Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЧИ ПОДАВАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ З РЕНТНОЇ ПЛАТИ ЗА ВОДУ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ ДІЇ СПЕЦДОЗВОЛУ?

Сільгосппідприємство мало свердловину для видобування води, дія дозволу на використання якої закінчилася у вересні 2023 року. Чи потрібно було подавати декларацію з рентної плати за спецводокористування за IV квартал 2023 року?

Відповідно до п. 255.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками рентної плати за спеціальне використання води є:

➙ первинні водокористувачі, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів;

➙ суб’єкти господарювання, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ч. І ст. 49 Водного кодексу України).

Порядок обчислення платниками податкових зобов’язань з рентної плати, затверджений п. 255.11 ПКУ, зокрема, визначає, що рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої) водних об’єктів, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Таким чином, для первинного водокористувача наявність діючого дозволу на спеціальне водокористування визначає його обов’язок подання до органу ДПС за основним або неосновним місцем обліку декларації з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання вод).

Для суб’єкта господарювання, у якого закінчився термін дії дозволу на спеціальне водокористування або дозвіл було анульовано та припинено використання води (тобто об’єкт оподаткування відсутній), останнім податковим періодом, за який подається зазначена декларація, є звітний період, у якому закінчився термін дії дозволу на спеціальне водокористування.

Однак на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються (п. 5 постанови КМУ від 18.03.2022 р. № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану»). Таким чином, якщо дія дозволу на спеціальне водокористування закінчилася у вересні 2023 року, то такий дозвіл продовжує діяти протягом воєнного стану та трьох місяців потому.

Тобто у наведеній ситуації сільгосппідприємство має продовжувати сплачувати рентну плату за спецводокористування та подавати відповідну податкову звітність за IV квартал 2023 року та наступні звітні періоди.

Якщо сільгосппідприємство не буде використовувати свердловину для добування підземних вод, то воно має здійснити заходи щодо її ліквідації (детально про це читайте в «АгроPRO», 2023, № 24, с. 11).

Олена Жураківська, редактор