Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЧИ ПОТРІБНО ОФОРМЛЮВАТИ ПН ТА РК ПРИ ОТРИМАННІ ТА ПОВЕРНЕННІ «ПОМИЛКОВИХ» КОШТІВ?

Сільгосппідприємство отримало помилково сплачені кошти від контрагента. Чи потрібно оформлювати податкову накладну на дату отримання коштів та розрахунок коригування датою їх повернення?

Перш за все нагадаємо, що ПН оформлюється датою виникнення податкових зобов’язань. Своєю чергою, податкові зобов’язання виникають (п. 187.1 Податкового кодексу України, далі – ПКУ):

Отже, ключовим для відповіді на поставлене питання є визначення, чи є отримані кошти передоплатою за товари (роботи, послуги), що підлягають постачанню.

Можливі два варіанти.

З контрагентом, від якого надійшли кошти, є договірні відносини (укладені договори постачання) і сільгосппідприємство вже постачає йому продукцію чи планує це робити. Кошти були перераховані як передоплата, але потім з тих чи інших причин поставку скасували і ви повертаєте кошти. В цьому випадку слід датою отримання передоплати оформити ПН на товар, який мав постачатися (згідно з договором чи рахунком), а датою їх повернення – РК.

З контрагентом нема договірних відносин (не укладені договори). Тобто сільгосппідприємство не знає, що це за кошти і що на них постачати. А контрагент, своєю чергою, повідомляє, що кошти він сплатив помилково, наприклад, переплутав реквізити отримувача при заповненні платіжки. В цьому випадку ПН не оформлюється, бо отримані кошти не є передоплатою за товар. РК при поверненні таких коштів, відповідно, теж.

В цьому випадку ПН не оформлюється, бо отримані кошти не є передоплатою за товар. РК при поверненні таких коштів, відповідно, теж.

Втім, якщо кошти отримано та повернено протягом дня чи навіть протягом одного звітного періоду (тобто місяця), то вважаємо, що ні ПН, ні РК в обох випадках оформлювати не обов’язково (достатньо отримати лист від контрагента про те, що оплата здійснена помилково). Адже на суму податкових зобов’язань за місяць така операція не вплине. А додаткове оформлення цих документів може спричинити їх блокування з наступним наданням пояснень та іншими «неприємностями».

А от якщо надходження коштів та їх повернення відбулося в різних місяцях, наприклад кошти надійшли в серпні, а повернули їх у вересні, то в такому разі слід керуватися наведеними вище правилами.

Олена Жураківська, редактор