Фізична особа має у власності земельну ділянку, віднесену до сільгоспугідь. В оренду її не здає, обробляє самостійно. При нарахуванні мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) за 2022 рік податковий орган не врахував у зменшення ПДФО та військовий збір, сплачені з доходів від продажу сільгосппродукції, вирощеної на цій ділянці (декларація про майновий стан та доходи була подана до 1 травня 2022 року за 2021 рік). Чи правомірно це?
Ні, неправомірно.
Згідно з пп. 170.14.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для порівняння з МПЗ до загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів платника податку-фізичної особи включаються:
➣ ПДФО з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;
➣ військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції;
➣ земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь.
У сумі сплачених податків, зборів, платежів не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів (пп. 170.14.5 ПКУ).
Фізична особа, яка не зареєстрована суб’єктом господарювання (підприємцем) і яка отримала доходи від продажу вирощеної сільськогосподарської продукції, зобов’язана подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (далі – Податкова декларація) за наслідками календарного року до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4, п. 179.1 ПКУ).
Таким чином, термін звітування за 2021 рік – 1 травня 2022 року. А отже, ПДФО та військовий збір, сплачені у 2022 році за результатами такого декларування, а саме з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції, мають включатися до загальної суми податків та порівнюватися з МПЗ.
Позитивне значення різниці між сумою МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів є частиною ПДФО.
Зауважимо, що розділ V «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору» Податкової декларації було доповнено розрахунком МПЗ згідно з наказом від 17.05.2022 р. № 143, який набрав чинності тільки з 01.01.2023 р. Тобто у 2022 році вона не містила даних щодо отриманих доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена чи зібрана та перероблена безпосередньо фізичною особою на сільськогосподарських угіддях. Тож фізичні особи, які подали Податкову декларацію у 2022 році, не провели розрахунок МПЗ.
У наведеній ситуації фізособі доцільно звернутися до органу ДПС, який направив їй податкове повідомлення-рішення, протягом 30 днів з дня його вручення для проведення звірки. До звернення слід додати підтвердні документи, а саме (пп. 170.14.6 ПКУ):
➣ витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо земельних ділянок, що знаходяться у власності та/або користуванні, із зазначенням їх нормативної грошової оцінки та площі;
➣ документи щодо суми доходу, отриманого від реалізації власної сільськогосподарської продукції (вважаємо, що можна заповнити нову форму Податкової декларації, де у розділі V наведено розрахунок МПЗ);
➣ копії платіжних документів, що підтверджують сплату ПДФО, військового збору та земельного податку.
Ельвіра Ткачова, головний редактор