Не всі сільгосппідприємства, які не мають власної сільгосптехніки, можуть просто її орендувати й почати використовувати. Адже для роботи на ній необхідний кваліфікований персонал. Тому як вихід із цієї ситуації часто укладають договір оренди сільгосптехніки з екіпажем. Але при цьому виникає низка запитань, які розглянемо далі
Чи правомірна оренда сільгосптехніки з екіпажем?
Орендувати сільгосптехніку з персоналом прямо дозволяє ч. 2 ст. 798 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ). Щоправда, в цій нормі йдеться про можливість найму транспортного засобу разом з екіпажем, який його обслуговує.
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306:
➙ транспортний засіб – пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів;
➙ механічний транспортний засіб – транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна.
Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт. Отже, сільгосптехніка також належить до транспортних засобів, відповідно, її можна орендувати з екіпажем.
Про особливості та нюанси укладення договору оренди сільгосптехніки з екіпажем, а також про ризики для сторін такого договору див. «АгроPRO», 2020, № 5, с. 42.
Відповіді на наступні запитання в консультації:
- Який код КВЕД має бути в орендодавця, що планує здавати в оренду сільгосптехніку з екіпажем?
- Чи не доведеться орендарю укладати з екіпажем трудовий або цивільно-правовий договір?
- Як орендодавцеві нарахувати заробітну плату персоналу, який працює на сільгосптехніці, переданій в оренду?
- Чи повинен орендодавець включати заробітну плату персоналу до орендної плати?
- Хто має нести витрати на пальне для роботи сільгосптехніки – орендодавець чи орендар та чи матиме це наслідки з акцизного податку?
Олена Жураківська,
редактор