Порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва за договорами фінансового лізингу затверджений постановою КМУ від 24.01.2020 р. № 28 (далі – Порядок). Постановою КМУ від 14.03.2023 р. № 229 цей Порядок викладено у новій редакції, а постановою КМУ від 30.03.2023 р. № 282 до неї було внесено зміни.
Надання державної підтримки за договорами фінансового лізингу здійснюється Фондом розвитку підприємництва (далі – Фонд). Для її надання Фонд затверджує відповідну програму, яка фінансується за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті. На сьогодні у бюджеті України кошти на цю програму не виділені і, на відміну від програми на здешевлення кредитів (читайте «АгроPRO», 2023, № 7, с. 4), на неї не виділялися кошти міжнародних організацій. Тож у цьому році вона, швидше за все, не працюватиме.
Проте пропонуємо ознайомитися з новою редакцією Порядку, аби мати можливість скористатися цим видом державної підтримки, якщо ситуація з фінансуванням зміниться. Адже строк, протягом якого суб’єкти підприємництва можуть по неї звернутися – до 29.01.2025 р. (п’ять років з дня набрання чинності постановою КМУ від 24.01.2020 р. № 28).
Тож при укладенні договору фінансового лізингу у 2023 році доцільно,
аби він відповідав вимогам, передбаченим Порядком.
У такому разі у наступних роках буде можливість скористатися програмою зниження фактичних витрат для сплати базової винагороди за договорами фінлізингу, пов’язаними із провадженням господарської діяльності. Тому у цій консультації зосередимося саме на вимогах до такого договору.
ХТО МАЄ ПРАВО НА ПІДТРИМКУ
Для отримання державної підтримки необхідно, аби суб’єкт підприємництва на момент звернення за державною підтримкою відповідав таким критеріям (п. 17 Порядку):
➤ його учасники (акціонери, члени) або кінцеві бенефіціари не є громадянами держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом, та/або особою, яка належить або належала до терористичних організацій;
➤ господарська діяльність проводиться на території України (крім територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації);
➤ він не визнаний банкрутом або стосовно нього не порушено справу про банкрутство, не перебуває у стадії припинення (п. 17 Порядку, пп. 5, 6 ст. 13 Закону України від 22.03.2012 р. № 4618-VI «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», далі – Закон № 4618);
➤ він не подавав завідомо недостовірні відомості та документи під час звернення за наданням державної підтримки або отримав державну підтримку з порушенням умов її надання або умов цільового використання бюджетних коштів, що доведено в установленому порядку (п. 17 Порядку, пп. 7, 9 ст. 13 Закону № 4618);
➤ не має заборгованості перед бюджетом, ПФУ, фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування (п. 17 Порядку, пп. 8 ст. 13 Закону № 4618).
Новостворені сільгоспвиробники (зареєстровані менш ніж 12 місяців) для отримання державної підтримки мають надати бізнес-план щодо реалізації інвестиційного проекту, на впровадження якого вони залучають кредит від уповноваженого банку.
Обмеження суми державної допомоги, встановлені пп. 4 і 5 п. 17 Порядку (200 тис. євро та 400 тис. євро), на сільгосптоваровиробників не поширюються. Відповідність зазначеним критеріям визначається банками та лізингодавцями.
Далі в консультації ВИМОГИ ДО ДОГОВОРІВ ФІНЛІЗИНГУ,
Володимир Цап, кандидат економічних наук, викладач Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного
Ельвіра Ткачова, головний редактор