Договори оренди землі укладено на строк у понад 10 років (тобто вони є довгостроковими). Щорічна орендна плата становить (умовно) 15 000 грн. Чи потрібно здійснювати дисконтування, якщо орендна плата: – виплачується регулярно – раз на рік (наприкінці року); – орендна плата нарахована, але не виплачена орендодавцеві з певних причин (не з’явився, помер тощо), і на початок 2024 року обліковується кредиторська заборгованість?
Згідно з п. 12 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість» та п. 9 П(С)БО 11 «Зобов’язання» дисконтуванню, тобто відображенню на балансі за теперішньою вартістю, підлягає довгострокова дебіторська заборгованість і довгострокові зобов’язання (далі – довгострокова заборгованість).
Строк дії договору оренди землі (понад 10 років) свідчить про довгостроковий характер домовленості сторін, яка спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків (ч. 1 ст. 626 ЦКУ).
Проте п. 3 П(С)БО 11 вказує на те, що вимоги цього стандарту застосовуються з урахуванням особливостей оцінки та розкриття інформації щодо зобов’язань, установлених іншими П(С)БО. У даному випадку йдеться про П(С)БО 14 «Оренда», який поширюється і на угоди щодо оренди земельних ділянок (пп. 1 п. 3 П(С)БО 14).
Відповідно до п. 9 П(С)БО 14 належна за користування об’єктом операційної оренди плата визнається витратами згідно з П(С)БО 16 «Витрати» на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов’язаних із використанням об’єкта операційної оренди.
Як правило, в договорах оренди передбачено, що орендна плата виплачується на користь орендодавця раз на рік. Тому, керуючись нормою п. 9 П(С)БО 14, бухгалтери сільськогосподарських підприємств нараховують орендну плату один раз на рік таким бухгалтерським проведенням: Дт 91 «Загальновиробничі витрати» Кт 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».
Відтак, бухгалтер має справу з короткостроковими зобов’язаннями, а вони не підлягають дисконтуванню.
Щодо заборгованості з виплати орендної плати, то вона є простроченою, а не довгостроковою. Як зазначено вище, дисконтуванню підлягає лише довгострокова заборгованість. Тому заборгованість з орендної плати за договорами оренди також не підлягає дисконтуванню.
Далі відповіді на наступні запитання:
- Засновник сільгосппідприємства вніс кошти на рахунок підприємства у вигляді безвідсоткової позики на п’ять років. Якими будуть податкові наслідки дисконтування?
- Сільгосппідприємство видало позику фізичній особі на суму 100 000 грн на три роки з поверненням наприкінці чинності договору. Чи потрібно таку заборгованість дисконтувати?
- Сільгосппідприємство у 2022 році за форвардним контрактом отримало передоплату на суму 1 500 000 грн за зерно, але через погодні умови виконати умови договору (здійснити поставку у 2023 році) не вдалося. Контракт подовжено на 2024 рік. Чи потрібно дисконтувати заборгованість?
- Сільгосппідприємство у минулому році відвантажило товар (на суму 200 000 грн), за який протягом року оплати не отримано. Чи потрібно дисконтувати заборгованість, якщо: а) заборгованість прострочена і підприємство звернулося до суду по її стягнення; б) термін сплати подовжено на 2024 рік?
- Сільськогосподарське підприємство 2 січня 2024 року отримало поворотну безвідсоткову фінансову допомогу (ПФД) від нерезидента на суму 20 000 доларів США на 1,5 року. Як продисконтувати таку валютну заборгованість?
Олена Жураківська, редактор