Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ДЛЯ ОБРОБЛЕННЯ ВІДХОДІВ ПОТРІБЕН ДОЗВІЛ

11 листопада 2023 року набрала чинності постанова КМУ від 31.10.2023 р. № 1137 «Про внесення змін у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314» (далі – Постанова № 1137). Зміни внесені у зв’язку з набранням чинності Законом України від 20.06.2022 р. № 2320-IX «Про управління відходами» (далі – Закон № 2320).

Цими змінами розширено Перелік видів господарської діяльності, які в умовах воєнного стану не можуть провадитися на підставі декларації про провадження господарської діяльності (далі – Декларація), а потребують отримання дозвільних документів.

Нагадаємо, що згідно з постановою КМУ від 18.03.2022 р. № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 314) суб’єкти господарювання можуть здійснювати діяльність без отримання дозвільних документів. За винятком видів діяльності, наведених у додатку 2 до цієї постанови.

В результаті змін у цьому додатку:

➨ позицію «Поводження з небезпечними відходами» замінено позицією «Управління небезпечними відходами»;

➨ додано новий вид діяльності – «здійснення операцій з оброблення відходів».

Тобто для оброблення відходів з 9 січня 2024 року потрібно оформити дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (п. 2 Постанови № 1137).

Водночас сільгосппідприємства, які займаються обробленням відходів і подали Декларацію до 9 січня 2024 року, мають право здійснювати таку діяльність на підставі такої декларації (без дозволу) до 9 червня 2024 року (тобто протягом п’яти наступних місяців з дня набрання чинності п. 2 Постанови № 1137). Ці п’ять місяців надаються для оформлення вказаного дозвілу у порядку, строки та на умовах, що передбачені Законом № 2320 (читайте у наступному номері).

Нагадаємо:

• сільгосппідприємства як утворювачі відходів зобов’язані обробляти відходи самостійно, за наявності відповідного дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами (п. 3 ст. 16 Закону № 2320);

• оброблення відходів – це операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій (п. 21 ст. 1 Закону № 2320). Тобто це здійснення будь-яких технологічних операцій, пов’язаних із зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення;

• в розумінні Закону № 2320 попередні операції з відходами, такі як сортування, дроблення, ущільнення, гранулювання, сушіння, подрібнення, кондиціонування, відокремлення, змішування, перепакування, віднесені до операцій з оброблення відходів (за винятком операції зі збирання відходів), отже, потребують оформлення дозволу.

Таким чином, сільгосппідприємствам, які не подавали Декларацію, аби мати право обробляти відходи без дозволу до 09 червня 2024 року, необхідно до 9 січня 2024 року подати таку Декларацію.

Декларація може подаватися відповідним управлінням обласних адміністрацій через:

➨ Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал «Дія»);

➨ Центр надання адміністративних послуг.

Форма Декларації не затверджена, але у додатку 1 до Постанови № 314 наведено перелік відомостей, що мають в ній міститися (для зручності читачів надамо зразок у наступному номері журналу «АгроPRO»).

Іван Паламарчук, екологічний аудитор, заслужений природоохоронець України