Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ДОПОМОГА ЗСУ ЧЕРЕЗ ВОЛОНТЕРА ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ

Підприємство отримало лист з проханням перерахувати певну суму коштів на підтримку ЗСУ, в якому вказано реквізити рахунку фізичної особи, яка начебто є волонтером і здійснює збір коштів. Як перевірити, чи дійсно ця особа є волонтером, які документи особа має надати в підтвердження цього? Чи потрібно утримувати податки при перерахуванні коштів такій особі? Як відображати виплачені суми у формі 4-ДФ?

ПІЛЬГА ПРИ НАДАННІ КОШТІВ ВОЛОНТЕР

Впорядку, визначеному Законом України від 05.07.2012 р. № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073) формується Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ (далі – Реєстр волонтерів).

Відповідно до п. «б» пп. 165.1.54 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не включається до оподатковуваного доходу сума (вартість) благодійної допомоги, отриманої благодійниками – фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів за умови, що ця благодійна допомога надається на користь осіб, визначених у підпунктах «а» та «в» цього підпункту, а саме:

• учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ, Управління держохорони, Держслужби спеціального зв’язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, поліцейських та працівників Нацполіції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;

• працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення нацбезпеки і оборони, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;

• фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, в яких проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах.

При цьому допомога зазначеним особам може надаватися як безпосередньо, так і через Міноборони, ГУ Нацгвардії, СБУ і т.д. (тобто відомство, у якому служить (працює) відповідна особа).

Не оподатковуються суми коштів, фактично використані волонтером на надання благодійної допомоги вищевказаним особам, та на відшкодування документально підтверджених витрат волонтера, пов’язаних із наданням такої допомоги.

Тож щоб при перерахуванні коштів фізособі – волонтеру не утримувати ПДФО і ВЗ, потрібно, щоб:

➊ такі фізособи були внесені до Реєстру волонтерів;

➋ сума, отримана волонтером, була фактично використана на надання допомоги зазначеним вище особам та на відшкодування документально підтверджених витрат такого волонтера, пов’язаних з її наданням.

Якщо всі умови виконані, пільга застосовується і утримувати ПДФО і ВЗ з перерахованої волонтеру допомоги не потрібно. В додатку 4ДФ виплачена допомога відображатиметься з ознакою доходу «187».

Якщо якась із цих умов не виконується, то для застосування пільги немає підстав. А тому надана фізособі допомога вважатиметься додатковим благом ( п. «ґ» пп. 164.2.17 ПКУ). З такої допомоги в загальному порядку утримується ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%). В додатку 4ДФ така виплата відображається з ознакою доходу «126».

Але як підприємству упевнитись у дотриманні вищевказаних умов?

Далі в консультації : ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВНЕСЕННЯ ДО РЕЄСТРУ ВОЛОНТЕРІВ, ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ, НАДАНИХ ВОЛОНТЕРУ

Олександр Голубовський, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування