Підприємця мобілізовано на військову службу. Чи анулюється його реєстрація як суб’єкта господарювання?
Ні, державна реєстрація підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (далі – ФОП), який призваний до лав ВСУ (як і зарахований до складу добровольчих формувань територіальних громад) не припиняється (ч. 3 ст. 39 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу»).
ФОП-сімейне фермерське господарство, призваний на військову службу. Хто має платити єдиний податок IV групи?
ФОП під час особливого періоду, на весь період його військової служби звільняється від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО, а також від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку (перший абзац п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Таким чином ФОП – сімейне фермерське господарство – платник єдиного податку ІV групи звільняється від сплати та єдиного податку.
Підставою для такого звільнення є заява ФОПа, яку він має подати протягом 10 днів після демобілізації до органу ДПС за місцем реєстрації. До заяви додається копія військового квитка або копія іншого документа. Якщо демобілізований ФОП перебував на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків в особливому періоді, заява подається протягом 10 днів після закінчення такого лікування (реабілітації) (другий абзац п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Чи є воєнний конфлікт з РФ особливим періодом?
Так, є. Відповідно до ст. 1 Закону України від 21.10.1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливим періодом є, зокрема, період з моменту введення воєнного стану в Україні. Як відомо воєнний стан введений 24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022.
ФОП, призваний на військову службу, має найманих працівників. Які дії він має здійснити щодо таких працівників? Чи повинен він їх звільнити?
ФОП, призваний на військову службу може уповноважити іншу особу на виконання певних функцій. Повноваження такої особи щодо ПДФО та єдиного внеску (далі – ЄВ) передбачені:
- п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України;
- розділом VIII Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», далі – Закон № 2464).
Згідно з цими нормами ФОП на строк своєї військової служби може уповноважити іншу особу:
- на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів;
- утримувати з такої зарплати (доходів) ПДФО (але не перераховувати його до бюджету);
- своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати ЄВ (але не перераховувати його);
- вести облік нарахованого працівнику доходу та ЄВ за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в установленому порядку;
- допускати посадових осіб ДПС та ПФУ до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення ЄВ, призначення пенсій;
- надавати безоплатно працівникам та на вимогу членів сім’ї померлих працівників відомості про заробітну плату (дохід) та суму сплаченого ЄВ та інші відомості;
- пред’являти на вимогу працівника повідомлення про взяття його на облік як платника ЄВ та надавати інформацію про його сплату, в тому числі у письмовій формі;
- повідомляти (у складі звітності) про зміну відомостей, що вносяться до Державного реєстру про застраховану особу, на користь якої нараховується ЄВ, у десятиденний строк після надходження таких відомостей;
- виконувати інші вимоги, передбачені Законом № 2464.
Вищенаведеними нормами передбачено, що ПДФО, утриманий з зарплати (інших доходів) найманих працівників протягом строку військової служби ФОПа та нарахований на таку зарплату ЄВ, має бути сплачений таким ФОПом до бюджету протягом 180 календарних днів з першого дня після демобілізації. Звітність по ПДФО та ЄВ подається мобілізованим ФОПом після звільнення з військової служби.
Аби скористатися такою пільгою ФОП протягом десяти днів після мобілізації або після закінчення лікування (реабілітації) має подати органу ДПС за місцем обліку заяву та копію відповідного військово-облікового документа із зазначенням даних про його призов на військову службу. У цій заяві він має зазначити дані про ПДФО та ЄВ, утриманий та нарахований уповноваженою особою протягом строку його військової служби.
Як призначити уповноважену особу?
ФОП призначає уповноважену особу на підставі нотаріальної довіреності. Це випливає з норм Закону України від 02.09.1993 р. № 3425-XII «Про нотаріат». Такі роз’яснення були надані ДПС у Дніпропетровській області. Уповноваженою особою може бути визначена аудиторська фірма.
При цьому ФОП повинен делегувати право підпису електронних документів уповноваженій особі. Про це він має повідомити орган ДПС, на обліку в якому він перебуває. А саме – направити повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису (далі – Повідомлення) в електронному вигляді за формою згідно з додатком 2 до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 р. № 557 (далі – Порядок № 557).
До Повідомлення вноситься інформація про підписувача (підписувачів), якому (яким) надається право підпису електронних документів. На сформоване Повідомлення першими накладаються кваліфіковані електронні підписи усіх осіб, включених до Повідомлення, у порядку черговості їх внесення до Повідомлення, після них – кваліфікований електронний підпис ФОПа (п. 4 розділу ІІІ Порядку № 557).
Код такого повідомлення в Електронному кабінеті –для фізичних осіб – Р1391103 (Л 391103 - для юридичних осіб).
Якщо документ складається у паперовій формі та підписується уповноваженою особою, то до нього додається копія довіреності, яка засвідчує повноваження такої уповноваженої особи.
Чи повинен ФОП – платники єдиного податку ІІ та ІІІ груп під час воєнного стану за власним рішенням не сплачувати ЄВ за найманих працівників, призваних на військову службу до ЗСУ?
Ні, не повинен. Під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» за таких працівників ЄВ сплачуватиме держава (п. 920 розділу VІІІ Закону № 2464).
Однак потрібно звернути увагу на наступне.
Зазначена норма була запроваджена Законом України від 15.03.2022 р. № 2120-ІХ, який набув чинності 17.03.2022 р. Тому ДПС усно консультує, що роботодавці не перераховують ЄВ, нарахований на середню заробітну плату мобілізованого працівника за березень, розраховану саме з 17.03.2022 р.
Чи зобов’язаний ФОП платити за себе ЄВ?
З 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних дванадцяти місяців ФОПи мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄВ за себе та, відповідно, не звітувати (п. 919 розділу VІІІ Закону 2464).