Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Фузаріоз качанів кукурудзи: небезпека мікотоксинів

Цієї весни проблему з фузаріозом відмічають на елеваторах, куди поступає незібраний урожай кукурудзи 2022 року після зимового перестою. В більшості випадків, ступінь ураження не перевищує 10%, втім трапляються партії, де показник доходить до 30%.

Як запобігти — уникати перестою кукурудзи. Та чи проблема лише в цьому?

Фузаріозні захворювання не обмежуються лише качанами, а Fusarium verticillioides не єдиний збудник, здатний їх викликати. Відсутність органо-тканинної спеціалізації дозволяє їм уражувати як качани, так і сходи, корені, стебла, насіння, викликаючи кореневі і прикореневі гнилі, фузаріозну стеблову гниль і фузаріоз насіння. Корені, стебла і листя, до прикладу, полюбляє F. graminearum і F. subglutinans, обгортки качанів — Fusarium sporotrichioides. Ці гриби можуть заселяти рослину одночасно.

Типова ознака ураження фузаріозом — поява блідо-рожевого або білого густого нальоту у зоні ураження. Наліт складається з міцелію і конідіального спороношення гриба.

За сприятливих умов під час розвитку хвороби уражені ділянки збільшуються і в результаті руйнуються. До прикладу, за кореневого ураження корені підгнивають, за стеблового — стебло розмочалюється, може вилягати, а внаслідок ураження качанів і зернівок, вони руйнуються. Все це суттєво знижує урожайність кукурудзи, що ще гірше — якість зерна.

Негативні наслідки перестою кукурудзи

Внаслідок тривалих дощів восени, високих цін на сушіння зерна і низьких на саме зерно, багато агровиробників прийняли рішення залишити кукурудзу на зимівлю. З точки зору рентабельності виробництва рішення було ризикове, але вірне. Умови зими зіграли на руку аграріям в більшості областей, на момент збирання культури в травні вологість зерна знизилася до межі 12-18%.

Тим не менш осінні та ранньовесняні опади подекуди негативно вплинули на якість зерна, призвівши до розвитку патогенних грибів, у тому числі й фузаріозу.

Гриби роду Fusarium відомі тим, що продукують мікотоксини, небезпечні для здоров’я людей і тварин.

Найбільш небезпечними для людини є фумонізини, дезоксиніваленол, зеараленол і Т-2.

Допустиме накопичення дезоксиніваленолу у зерні до 10 проміле. Одне уражене зерно на 150 здорових становить 2 проміле. За два тижні після зараження зерно умовно має 70 проміле і з кожним днем перестою накопичення мікотоксинів продовжується.

Зважаючи на це, уражене мікотоксинами зерно кукурудзи доцільно переробляти на біопаливо. Проте, нерідко його використовують у виготовленні комбікормів. Споживання людиною продуктів цих тварин теж призводить до порушення гормонального балансу.

Виникає питання, як запобігти фузаріозу та стримати його поширення? Відповідь у біології гриба.

Що було першим качан чи зернівка: джерела накопичення фузаріозу

Розвиток фузаріозу на кукурудзі починається з насіння і перші симптоми помітні у фазі сходів. Загниваючи, сходи випадають і посів зріджується. Важливу роль тут відіграє протруйник. Особливо, якщо хвороба вже бувала в полі.

На качанах фузаріоз завжди починається з верхньої частини, потім поширюється до низу качана. Оскільки качан природно захищений листками обгортки, шлях, яким патоген проникає до нього, — отвори, які залишають шкідники. Зазвичай комах обирають верхню частину обгорток як найбільш соковиту. Коли качан сформований, листки обгортки висихають і уразити його важче.

Спосіб ураження також залежить від виду збудника. Зважаючи на довжину маточок, квітковий тип зараження у кукурудзи рідкісне явище. За виключенням збудника Fusarium verticillioides, який викликає порожевіння окремих зерняток і не обов’язково на верхівці качана. Тоді як інші збудники, включно з відомим F. graminearum, поширюються через рани в обгортках.

Інші джерела накопичення фузаріозу:

Якщо насіннєву інфекцію можна подолати протруйником, стерня та інші рослинні рештки залишаються найбільшим ризиком інфекції.

З одного боку стерня — це органічна речовина для живлення наступної культури, що добре. З іншого — гриб використовує її як середовище свого існування. Саме рослинні рештки є найбільш потужним резерватом інфекції (мікро- і макроконідій гриба). Поки мінералізується стерня, конідії продовжують утворюватися.

Цікаво, що два типи конідій Fusarium формує для різних цілей: мікроконідіями гриб поширюється на рослини, а макроконідії служать, щоб пережити несприятливі умови.

В багатьох джерелах ґрунт зазначається як місце зимівлі гриба. Частково це так, хоча він не є основним резерватом. Патоген пристосований до сапротрофного способу життя, що дозволяє йому існувати у ґрунті самостійно, навіть після розкладання залишків рослини-господаря. В ґрунті інфекція представлена цистами, які знаходяться у стані спокою. Втім, «зручність» перезимівлі для Fusarium визначає мікалітична активність ґрунту: чим більше органіки в ньому, а відповідно і мікроорганізмів, тим складніше грибу вижити, оскільки в ґрунті він конкурує з іншими мікроорганізмами, а для деяких навіть сам стає поживою.

До прикладу, нерідко фузаріоз процвітає на полях зі збідненими на вміст органіки ґрунтами, низьким вмістом вологи і високим хімічним навантаженням від ЗЗР. На таких ґрунтах Fusarium ніщо не заважає розвиватися. Високий ризик зіткнутися з таким явищем виникає в інтенсивному землеробстві, якщо вносяться лише мінеральні добрива, а органічні ні. При цьому високе навантаження хімічними ЗЗР.

Контроль фузаріозу на кукурудзі

Абсолютно стійких гібридів кукурудзи до фузаріозів не існує, втім на ринку присутні толерантні. Однак боротьба з фузаріозом має включати комплекс заходів.

© Меланія Несмачна, SuperAgronom.com