Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ХТО ТА ЯК ОФОРМЛЮЄ ТТН ПРИ САМОВИВЕЗЕННІ ТОВАРУ?

Сільгосппідприємство забирає товар власним транспортом на складі продавця. Чи потрібно в такому випадку оформлювати товарно-транспортну накладну (далі – ТТН)? Якщо так, то хто (продавець чи покупець) має її оформити і кого вказувати у графі «Вантажовідправник»?

Якщо право власності на товар переходить до покупця на складі у продавця, то виходить, що покупець вивозить вже власний товар.

Раніше в такій ситуації оформлення ТТН було необов’язковим. Це було передбачено Переліком документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затвердженим постановою КМУ від 25.02.2009 р. № 207. Але цей Перелік втратив чинність з 04.02.2022 р. Новий натомість не був затверджений, тож зараз це питання залишається неврегульованим. А тому задля уникнення проблем ТТН краще оформити.

Порядок використання ТТН регулюють Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтранспорту від 14.10.1997 р. № 363 (далі – Правила № 363).

ТТН повинен оформлювати замовник послуги з перевезення (п. 11.3 Правил № 363). Оскільки в цьому випадку і перевізником, і замовником послуги з перевезення (яке здійснюється власним транспортом) є сільгосппідприємство, то саме воно й має оформити ТТН.

При цьому на питання, кого зазначати в графі «Вантажовідправник», відповідь дещо неоднозначна. З одного боку, якщо до сільгосппідприємства право власності на товар перейшло на складі продавця, то виходить, що воно забирає «свій» вантаж. Відповідно, може здатися, що сільгосппідприємство також є і вантажовідправником.

Але! Відповідно до ст. 1 Закону від 05.04.2001 р. № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон № 2344) вантажовідправник – фізична особа, фізична особа – підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до ТТН або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.

Як бачимо, у наведеному вище визначенні «прив’язки» до переходу права власності нема. Крім того, у формі ТТН передбачено окремі реквізити для відображення процесу завантаження вантажу в транспортний засіб – розділ «Вантажно-розвантажувальні операції».

Очевидно, що якщо автомобіль покупця заїжджає на склад продавця, продавець здійснює завантаження в автомобіль, у т. ч. власними засобами завантаження (кран тощо). Отже, саме продавець і є вантажовідправником.

При цьому перед і після завантаження автомобіль може зважуватися на автовагах продавця.

Крім того, згідно зі ст. 48 Закону № 2344 вантажовідправник повинен зазначити в ТТН загальну вагу автомобіля з вантажем, масу брутто. А ці дані також в наведеній ситуації будуть у продавця.

Таким чином, вважаємо, що у наведеній ситуації вантажовідправником в ТТН має бути зазначений продавець. Відповідно, така ТТН має бути ним підписана і йому надається один її примірник.

Олена Жураківська, редактор