Як підтвердити стаж роботи?
Постановою Правління ПФУ від 12.11.2020 р. (набрала чинності 26.01.2021 р.) унесено зміни до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою Правління ПФУ від 10.11.2006 р. № 18-1 (далі – Порядок № 18-1).
Зокрема, змінено процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:
➤ для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
➤ до 01.01.2004 р., якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, АР Крим та місті Севастополі.
Форма заяви про підтвердження стажу роботи (далі – Заява) наведена у Додатку 2 до Порядку № 18-1. Заява подається до будь-якого територіального органу ПФУ незалежно від території його обслуговування.
Для підтвердження періодів роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років до Заяви додаються:
➤ документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) – щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 р. та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
➤ трудова книжка;
➤ документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема:
- довідка про заробітну плату;
- копії документів про проведення атестації робочих місць;
- копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.
Для підтвердження періодів роботи на тимчасово окупованій території до 01.01.2004 р. у Заяві зазначають дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника. Крім того, можна додатково подавати інші документи про стаж роботи.
Заяви розглядаються комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі ➛ Комісія), які створюються при головних управліннях ПФУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Комісія повідомляє заявника про час, дату та місце розгляду Заяви та розглядає її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи. За результатами розгляду Комісія приймає рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п’яти робочих днів з дня його прийняття повідомляє заявника про прийняте рішення.
Рішення Комісії можуть бути оскаржені до ПФУ або в судовому порядку.
Інколи теруправління ПФУ відмовляє у підтвердженні трудового стажу на підставі підтверджувальних довідок, виданих адміністративними органами окупованих територій.
Відповідно до постанови Верховного Суду України у справі № 235/2357/17 ПФУ повинен прийняти архівні довідки щодо підтвердження стажу роботи, навіть якщо вони видані та завірені окупаційною адміністрацією. Акти окупаційної влади приймаються у виключних випадках (коли відмова від визнання таких актів порушує права громадян). Визнання в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій жодним чином не легітимізує окупаційну владу.
Олена Коровська, редактор