Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Іноземний досвід – збільшення вмісту органічної речовини в ґрунті майже на 1% завдяки покривним культурам та no-till

Фермер Девід Міллер з Гемпширу (Великобританія) помітив, що органічна речовина в крейдяних легких ґрунтах зросла майже на 1% за останні чотири роки завдяки використанню покривних культур технології no-till без додавання органічних добрив.

Девід був визнаний фермером року на орних ґрунтах у 2022 р. Він протестував свої ґрунти цього року і побачив, що вміст органічної речовини збільшився на 0,75% до 4,75-5% за 4 роки завдяки практикам відновлювального землеробства, яких він дотримується вже більше десяти років.

«Зростання органічної речовини значною мірою пов'язане з покривними культурами та ефектом залишення коріння в ґрунті», — зазначає Девід Міллер.

Девід Міллер, фото © MAG/David Jones

Покривні культури

Він вирощує 200 га покривних культур на 750 га.

«Почав свій шлях до регенерації у 2010 р., коли побачив, що врожайність падає, і запровадив покривні культури для покращення родючості ґрунту, а потім зрозумів, що наступним очевидним кроком буде технологія no-till», — каже фермер.

Подрібнення пожнивних решток і прямий висів, спочатку за допомогою сівалки Cross Slot з 2015 року, а потім перехід у 2022 році на 6-метрову дискову сівалку Horizon, сприяли підвищенню гумусу в ґрунті, а також ефекту від покривних культур.

Також було виявлено, що під час аналізу своїх ґрунтів цього року індекси фосфору та калію були на хорошому рівні, незважаючи на те, що протягом останніх восьми-дев'яти років він не вносив жодних P та K.

Роль кореневої системи

Основна увага приділяється покривним культурам, які мають потужну кореневу систему: соняшник, фацелія, вика, конюшина, гречка, квасоля та люпин.

«Покривні культури допомагають зменшити вимивання азоту взимку, запобігають ерозії ґрунту, а також сприяють збільшенню органічної речовини. Покращення стану ґрунтів допомогло зменшити затрати, і він вже четвертий рік вирощує спельту з низьким рівнем витрат», — каже аграрій.

Цього сезону тут вирощують трикомпонентну суміш сортів озимої пшениці без фунгіцидів та інсектицидів і з низькою нормою азотних добрив. 28 га пшениці спельти, яка в минулому році мала середню врожайність 7,5 т/га, а після повного обмолоту зерна — 5 т/га.

Під неї вносено лише 90 кг/га азоту, без фунгіцидів і лише один раз внесений регулятор росту хлормекват-хлорид.

Сприятливий рік для септоріозу

«Ми вирощуємо 240 га озимої пшениці і кращий стан ґрунту допоміг отримати 9 т/га з використанням лише двох фунгіцидів і зберегти два верхніх листки чистими від хвороб у дуже сприятливому для поширення септоріозу році», — ділиться Девід.


Його трикомпонентна суміш сортів, вирощена цього року на обмеженій площі, отримала лише 120 кг/га азоту, і жодного фунгіциду чи інсектициду не було застосовано на пшениці.

Пшениця спельта використовується для виробництва борошна з більш засвоюваною формою клейковини, ніж у інших пшениць, частина якого продається на фермі. Прибутковість спельти подібна до озимої пшениці, але нижча врожайність компенсується меншими витратами і вищою ціною на зерно. Змінні витрати на вирощування спельти становлять близько £450/га порівняно з £695/га для пшениці.

На фермі четвертий рік вирощують супутню культуру з ріпаком. Норми висіву 5 кг/га ріпаку з 5 кг/га гречки, 2 кг/га конюшини та 2 кг/га конюшини лучної при загальних витратах £32/га.

Супутня культура допомагає ріпаку, маскуючи його від потенційних шкідників хрестоцвітних блішок. Гречка в сівозміні гине з першими заморозками, тоді як гербіциди пропізамід + амінопіралід знищує конюшину.

Згідно з елементом «Супутня культура» програми «Стимулювання сталого розвитку сільського господарства», Девід Міллер може отримати £55/га за вирощування цієї супутньої культури разом зі своїм посівом ріпаку.

Земля, яку він обробляє, відповідає першим чотирьом з п'яти принципів відновлюваного землеробства:

Але він не впровадив п'ятий принцип — повернути на землю худобу для випасу.

Виведення худоби прискорило б його перехід до відновлюваного землеробства, але він наполягає на тому, щоб його система залишалася простою і прибутковою, з низькими витратами на робочу силу і техніку.

Джерело SuperAgronom.com за матеріалами Farmer Weekly.