Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ МАЙНА ОСОБЛИВОСТІ ДЛЯ ДЕОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ

Про порядок проведення інвентаризації за мирних часів ми детально розповідали в «АгроPRO», 2020, № 22. Але війна, що триває, внесла корективи у всі сфери життя та господарської діяльності. Не стала винятком і щорічна інвентаризація. Тож сьогодні пригадаємо основні вимоги до проведення інвентаризації з урахуванням особливостей її проведення на деокупованих територіях.

НЕОБХІДНІСТЬ ТА СТРОКИ ПРОВЕДЕННЯ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ

Відповідно до ст. 10 Закону України від 16.07.1999 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) власник (керівник) підприємства для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку і фінансової звітності може проводити інвентаризацію на будь-яку дату з будь-якою періодичністю.

У випадках, визначених п. 7 і п. 8 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879 (далі – Положення № 879), керівник зобов’язаний проводити інвентаризацію. Зокрема, згідно з оновленим п. 8 розд. І Положення № 879 проведення інвентаризації є обов’язковим для підприємств, які мали (мають) місцезнаходження в районах проведення воєнних (бойових) дій у період дії воєнного стану, або підприємств, структурні підрозділи (відокремлене майно) яких розташовані на (в) таких територіях (районах). При цьому перелік таких районів має визначатися відповідно до законодавства.

Наразі Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджено наказом Мінреінтеграції від 25.04.2022 р. № 75.

Таким чином, на нашу думку, керівники підприємств, розташованих на деокупованих територіях, які мають намір з’ясувати, що залишилося від майна після звільнення від окупантів, можуть призначити проведення інвентаризації:

➙ на будь-яку дату (тобто не обов’язково на 1 число), посилаючись на ст. 10 Закону № 996. При цьому строки проведення інвентаризації різних груп активів та зобов’язань визначаються самостійно;

➙ станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, посилаючись на п. 8 розд. І Положення № 879. При цьому строки проведення інвентаризації різних груп активів та зобов’язань також визначаються самостійно.

При проведенні інвентаризації на деокупованих територіях слід пам’ятати про таке.

• Провести інвентаризацію можна тільки після того, як з’явиться можливість безпечного та безперешкодного доступу уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку тощо. Тобто той факт, що, наприклад, у листопаді територія, на якій знаходиться підприємство, була звільнена, не говорить про те, що вже у листопаді слід було провести інвентаризацію. Адже від дати визволення до того часу, коли на підприємство можуть допустити працівників, може минути не один тиждень. Річ у тому, що ЗСУ перш ніж пускати людей на певну територію, проводить стабілізаційні дії, зокрема, розмінування території.

• Проводити інвентаризацію за загальним правилом слід станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку. Тобто якщо територію, де розташоване підприємство, було звільнено у жовтні, а тільки у листопаді зникли перешкоди для доступу до активів, то інвентаризацію слід було б провести станом на 1 грудня.

Винятком з цього правила є випадки, коли керівництву підприємства стало відомо про факти викрадення (розкрадання), нестачі, знищення (псування) майна. У цьому разі можна прийняти рішення про проведення інвентаризації такого окремо визначеного майна на день встановлення зазначених фактів. Але і в таких випадках інвентаризацію можна проводити тільки тоді, коли підприємство отримає безпечний доступ до свого майна.

• Відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку слід в тому періоді, у якому вона була проведена. Так, якщо інвентаризація була проведена на 1 грудня, то і її результати потраплять у фінрезультат грудня.

Вважаємо, що після деокупації території на підприємстві слід провести суцільну інвентаризацію (п. 6 розд. І Положення № 879). Тобто слід проінвентаризувати:

➙ активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у тому числі предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану;

➙ всі види зобов’язань;

➙ активи і зобов’язання, які обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об’єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі);

➙ умовні активи і зобов’язання (непередбачені активи та зобов’язання) підприємства (застави, гарантії, зобов’язання тощо);

➙ бланки документів суворої звітності;

➙ інші активи.

Далі у консультації про ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ, ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ, БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ, БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК, БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування