Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

КОМПЕНСАЦІЯ ДЛЯ РОБОТОДАВЦЯ ЗА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ

Механізми надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу з числа внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (далі – компенсація витрат) врегульовано відповідним Порядком, затвердженим постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 331 (далі – Порядок № 331).

Фінансування компенсації витрат здійснюється за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі – Фонд) та інших джерел, не заборонених законодавством.

Розглянемо детально, як роботодавцю, що прийняв на роботу працівника зі статусом ВПО, отримати компенсацію.

ВИМОГИ ДО ПРАЦІВНИКА

Нагадаємо, що ВПО вважається громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка (ст. 1 Закону України від 20.10.2014 р. № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», далі – Закон № 1706):

➣ перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні;

➣ змушена залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Наявність статусу ВПО підтверджується Довідкою про взяття на облік ВПО, яку надають підрозділи з питань соціального захисту населення за місцем проживання або ж уповноважені особи територіальної громади/центру надання адміністративних послуг (ст. 4 Закону № 1706). Порядок оформлення і видачі такої довідки затверджено постановою КМУ від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі – Порядок № 509).

Довідка про взяття на облік ВПО також засвідчує місце фактичного проживання ВПО. Цією адресою може бути адреса відповідного місця компактного поселення ВПО (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).

Особа з числа ВПО може бути працевлаштована на умовах, визначених Порядком № 331, один раз.

ВИМОГИ ДО РОБОТОДАВЦЯ

Право на отримання компенсації витрат мають сільгосппідприємства-роботодавці за кожну працевлаштовану ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом.

Для отримання компенсації витрат сільгосппідприємство має відповідати таким вимогам:

➊ перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ);

➋ розмір заробітної плати працівнику-ВПО за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), встановленої законодавством (у 2023 р. – 6 700 грн);

➌ подання податкової звітності за IV квартал 2021 р. або річної звітності за 2021 рік.

Розмір компенсації за Порядком № 331 становить 6700 грн щомісяця за кожну працевлаштовану ВПО, за яку роботодавцем сплачується ЄВ, але не більше ніж за два місяці з дня працевлаштування ВПО. Тобто роботодавець може отримувати компенсацію витрат у загальній сумі 13400 грн за кожну працевлаштовану ВПО. Компенсація може призначатися протягом періоду воєнного стану та 30 календарних днів після його скасування або припинення (п. 3 Порядку № 331).

Далі в консультації ДІЇ РОБОТОДАВЦЯ ДЛЯ ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ, ВІДМОВА У НАДАННІ КОМПЕНСАЦІЇ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ТА КОНТРОЛЬ, АЛЬТЕРНАТИВА, ВІДМОВА У НАДАННІ КОМПЕНСАЦІЇ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ТА КОНТРОЛЬ, АЛЬТЕРНАТИВА


Павло Матюшко, юрист, радник АО «URVISTA»