Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

Кому та коли необхідно запровадити платіжні термінали

В «АгроPRO», 2024, № 1, с. 5 читачам було нагадано, що з 01.01.2024 р. у населених пунктах з чисельністю населення від 5 000 осіб стає обов’язковою наявність у суб’єктів господарювання електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв (пп. 2 п. 1 постанови КМУ від 29.07.2022 р. № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари, (надані послуги)», далі – Постанова № 894).

Зважаючи на численні запити, пропонуємо розібратися, що є платіжним терміналом, коли сільгосппідприємства мають його застосовувати і як він впливає на застосування РРО/ПРРО.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

Відповідно до п. 28 ст. 38 Закону України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги» (далі – Закон № 1591) торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги) у тому числі за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв.

Для організації безготівкових розрахунків можна використовувати різні платіжні додатки чи застосунки, наприклад NFS тощо. Але наразі найбільшої популярності набули так звані POS-термінали (від англ. Point Of Sale – точка продажу), тож далі зупинимось саме на них. Для реалізації норми п. 28 ст. 38 Закону № 1591 КМУ Постановою № 894 затвердив строки, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (надані послуги). Ця постанова набрала чинності з 01.01.2023 р. При цьому попередня постанова КМУ від 29.09.2010 р. № 878, яка вимагала від торговців мати платіжні термінали, була скасована. Нагадаємо, що відповідно до цієї (скасованої) постанови платіжні термінали (POS-термінали) можна було не використовувати:

Таким чином, вищенаведені обмеження у використанні платіжних терміналів були скасовані і з 01.01.2023 р. (з дати набрання чинності Постановою № 894) вони мають застосовуватися усіма торгівцями, тільки у різні періоди. А саме, відповідно до встановленого графіка.

СТРОКИ ПОЧАТКУ ВИКОРИСТАННЯ POS-ТЕРМІНАЛІВ

Відповідно до Постанови № 894 суб’єкти господарювання повинні мати обладнання для розрахунків платіжною карткою (наприклад, з використанням POS-терміналу) у такі строки:

➊ з 1 січня 2023 р. – торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 25 тис. осіб. Ця вимога у 2023 році не стосувалася тільки:

• ФОП – платників єдиного податку I групи;

• торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.

➋ з 1 січня 2024 р. – торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 5 тис. осіб. Винятком є ті ж самі категорії платників, що були звільнені від використання POS-терміналів у 2023 році (див. вище);

➌ з 1 січня 2025 р. – торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 5 тис. осіб. Це не стосується тих самих торговців, яких було звільнено від такого обов’язку і у 2023 та 2024 роках (див. вище);

➍ з 1 січня 2026 р. – обладнати свої місця продажу POS-терміналами (чи іншими інструментами для безготівкових розрахунків) повинні будуть усі торговці, у т. ч. ФОП – платники єдиного податку I групи та торговці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю та продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.

Таким чином, враховуючи наведене вище, з початку 2024 року не використовувати POS-термінали мають право ті торговці, щодо яких виконується хоча б одна із наступних вимог:

Щодо продажу власноручно вирощеної або відгодованої продукції зазначимо таке. Визначення поняття «власноручно вирощена продукція» в законодавстві нема. Більш звичним поняттям, що застосовується, зокрема, в Податковому кодексі України (далі – ПКУ), є сільгосппродукція власного виробництва або власно вирощена продукція. Вважаємо, що в Постанові № 894 малась на увазі саме така продукція (принаймні, роз’яснень про те, що це не так, наразі нема).

Тож вважаємо, що під звільнення від обов’язкового використання POS-терміналів у 2024 та 2025 роках потрапляють ті суб’єкти господарювання (ФОПи та юрособи), які самостійно виробляють сільгосппродукцію. При цьому не має значення, що ФОПи при реалізації власновирощеної продукції застосовують РРО.

Не потрібно застосовувати POS-термінали суб’єктам господарювання, які знаходяться на територіях територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій (причому як активних, так і можливих) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (п. 2 Постанови № 894).

Нагадаємо, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309. Причому зазначене звільнення триватиме протягом трьох місяців після припинення проведення воєнних (бойових) дій на таких територіях та/або деокупації, звільнення від оточення (блокування).

Далі в консультації про ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, ЯК POS-ТЕРМІНАЛ ПОВ’ЯЗАНИЙ З РРО/ПРРО ТА КОРО І РК

Олег Головко, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування