Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

КОМУ З 1 ЖОВТНЯ СЛІД ЗАСТОСОВУВАТИ РРО/ПРРО?

Зміни щодо порядку використання реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних РРО (далі – ПРРО) завжди на вустах у суб’єктів господарювання. Наступною визначальною датою щодо цього стане 1 жовтня 2023 року. Про те, що зміниться з цієї дати, поговоримо далі.

ІСТОРИЧНИЙ ЕКСКУРС

Ще з 01.01.2022 р. всі суб’єкти господарювання, на яких поширюється дія Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), були зобов’язані використовувати РРО/ ПРРО при здійсненні розрахункових операцій (детально про те, хто мав застосовувати РРО/ПРРО читайте «АгроPRO», 2021, № 24, с. 32 – ред.)

Нагадаємо, що застосовувати РРО/ПРРО не потрібно при здійсненні розрахунків:

➙ через установу банку, тобто коли кошти перераховуються із розрахункового рахунку покупця на розрахунковий рахунок продавця;

➙ через касу банку, тобто коли покупець вносить готівку безпосередньо в касу банку з подальшим зарахуванням її на розрахунковий рахунок продавця;

➙ через термінал самообслуговування, який належить банку.

Звертаємо увагу, що на сьогодні податківці погоджуються з тим, що РРО/ПРРО не використовується, коли оплату за товар чи послугу здійснено через банківські системи обслуговування за реквізитами розрахункового рахунку у форматі IBAN продавця. Тобто коли продавець надає покупцю для оплати за товар реквізити поточного рахунку в форматі IBAN, а той оплачує цей рахунок будь-яким чином.

З початку воєнного стану всіх суб’єктів господарювання, в тому числі і ФОПів, було звільнено від РРО-відповідальності, крім тих, хто здійснював торгівлю підакцизними товарами (п. 12 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 265). При цьому таке РРО-звільнення стосувалося усієї території України незалежно від близькості до зони бойових дій.

Отже, з 24.02.2022 р. і до закінчення воєнного стану всі торговці (як юрособи, так і ФОПи), які порушували РРО-законодавство (зокрема, не використовували РРО) і при цьому не торгували підакцизними товарами, мали б бути звільнені від РРО-штрафів.

Однак ДПС не погоджувалася з такою ситуацією. Вона наполягала на тому, що вищезгадана норма дозволяє лише відстрочити застосування РРО-штрафів. На її думку, за РРО-порушення, допущені у військовий час (при торгівлі не підакцизними товарами), податківці зможуть покарати підприємців після завершення воєнного стану або після того, як буде скасовано звільнення від РРО-відповідальності.

Такий висновок ДПС робила на підставі невдалої редакції п. 12 розд. ІІ Закону № 265, оскільки дійсно в цій нормі було зазначено: «Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються…», що і давало можливість трактувати її неоднозначно.

Але з 1 серпня 2023 року правила змінилися.

Далі в консультації ЩО ЗМІНИЛОСЯ В СЕРПНІ,

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ З 1 ЖОВТНЯ 2023 РОКУ,

ПРОДАЖ ВЛАСНОЇ ПРОДУКЦІЇ ЧЕРЕЗ КАСУ СІЛЬГОСППІДПРИЄМСТВА,

РОЗМІР ШТРАФІВ ЗА РРО-ПОРУШЕННЯ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування