Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

КОНСЕРВАЦІЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

Запитання від читача: чи можна законсервувати земельні ділянки сільгосппризначення, аби на певний час уникнути необхідності сплачувати орендну плату за них. Йдеться про землі, забруднені внаслідок бойових дій, вибухів, засмічені рештками снарядів, паливо-мастильних матеріалів тощо.

Консервація земельних ділянок за мирних часів цікавила переважно розпорядників земель і здійснювалась для забезпечення відновлення їх родючості. У загальній кількості таких земель було небагато. Під час повномасштабної війни ця процедура стає більш актуальною, зокрема, для сільгосппідприємств. Адже надвелика кількість орендованих земель одночасно стала непридатною для здійснення господарської діяльності внаслідок бойових дій, засмічення земель тощо. Тому далі розглянемо, які наслідки для орендаря матиме консервація орендованої землі.

АКТУАЛЬНІСТЬ ПИТАННЯ

Питання доцільності застосування механізму консервації землі певною мірою залежить від того, кому належить право власності на неї та ким вона використовується.

Якщо земельна ділянка належить на праві власності фізичній особі, яка її самостійно використовує, то консервація не є необхідною. Адже використовувати чи ні земельну ділянку, власник вирішує на власний розсуд.

Якщо земельна ділянка приватної власності передана в користування (оренда, емфітевзис, суперфіцій тощо) іншій особі, то її консервація може бути цікавою обом сторонам (власнику та землекористувачу). Консервація дає можливість припинити чи призупинити титульне використання (договірні відносини) землі іншою особою.

Це може стати у пригоді землекористувачам таких земель, адже законодавство не містить норм про обов’язкове звільнення орендаря від сплати орендної плати за забруднені землі приватної власності. Стосовно земель державної/комунальної власності нагадаємо, що орендна плата за такі землі (як і земельний податок) не сплачується за земельні ділянки, що розташовані на територіях (п. 69.14 розд. ХХ Податкового кодексу України, далі – ПКУ):

➤ де велись/ведуться бойові дії;

➤ тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;

➤ які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Однак, на практиці можуть виникнути ситуації, коли застосувати встановлені ПКУ пільги з тих чи інших причин буде неможливо.

Отже, і для земель державної/комунальної власності така процедура може бути актуальною.

Далі в консультації про ЗАКОНОДАВЧІ ОСОБЛИВОСТІ та ЩО З ОРЕНДНОЮ ПЛАТОЮ ЗАКОНСЕРВОВАНИХ ЗЕМЕЛЬ?

Віталій Правдюк, адвокат, к.ю.н., експерт з питань земельного та аграрного права