Ситуація: сільгосппідприємство орендує землі (4 ділянки) комунальної власності на території, де у минулому році були бойові дії та окупація (Херсонська обл.). На 2023 рік подана пуста декларація з плати за землю, оскільки зазначені ділянки були (на думку підприємства) засмічені вибухонебезпечними предметами й непридатні для використання. Однак орган місцевого самоврядування (далі – ОМС) прийняв рішення про те, що не всі ділянки є засміченими. А саме – одна із зазначених ділянок виявилась «чистою» ще з початку року, на двох роботи з очищення від вибухонебезпечних предметів закінчилися у червні 2023 р., а ще на одній ділянці – тривають досі. Як підприємству відкоригувати плату за землю і чи потрібно нараховувати штраф за заниження податкового зобов’язання?
ЯКІ ПІЛЬГИ ПЕРЕДБАЧЕНІ
Нагадаємо, що відповідно до п. 288.8 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не нараховується орендна плата за договорами оренди земельних ділянок державної і комунальної власності:
➙ щодо яких відповідним ОМС прийнято рішення про затвердження робочого проекту землеустрою щодо консервації земельної ділянки на строк, визначений цим робочим проектом (абзац другий);
➙ які забруднені вибухонебезпечними предметами – за період, який починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження такої земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання (абзац третій);
➙ які розташовані на територіях, включених до підрозд. 2 розд. І та розд. ІІ Переліку, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309, і які забруднені вибухонебезпечними предметами – за період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання (тобто дата обстеження не має значення). При цьому умовою звільнення від орендної плати є рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків, прийняте ОМС на підставі заяви, поданої платником податків (абзац четвертий);
➙ які непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами – за період з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття ОМС рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяви платника податків, та завершується останнім числом місяця, на який припадає дата, що настає раніше (абзац п’ятий):
• або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та зборів відповідно до прийнятого рішення (у тому числі з урахуванням змін, внесених до такого рішення);
• або дата скасування відповідного рішення;
• або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності чи визнання земельної ділянки придатною для використання.
У наведеній ситуації усі земельні ділянки перебували в зоні бойових дій чи в окупації і були звільнені, скажімо, у листопаді 2022 року, тому починаючи з грудня 2022 року вони мали вважатися такими, що забруднені вибухонебезпечними предметами в разі подання сільгосппідприємством заяви до ОМС і прийняття цим органом відповідного рішення. При цьому дата прийняття рішення та дата початку обстеження земель значення не має.
Але стосовно однієї з ділянок не було прийнято рішення щодо забруднення та, відповідно, звільнення від орендної плати. Вважаємо, що таке могло бути тільки у випадку, якщо ця ділянка не перебувала у зоні бойових дій чи в окупації. Адже щодо тих ділянок, які перебували у таких зонах, достовірно сказати, що вони «чисті», без попереднього обстеження неможливо.
Отже, сільгосппідприємство у заяві мало підстави вимагати від ОМС прийняти рішення щодо звільнення від сплати орендної плати за таку ділянку на період з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасову окупацію, до завершення обстеження. Тому доцільно додатково з’ясувати причину ненадання пільги в ОМС.
Далі в консультації ПОРЯДОК КОРИГУВАННЯ ( з прикладом)
Олена Жураківська, редактор