Законом України від 11.04.2023 р. № 3050-ІХ (далі – Закон № 3050, детальний огляд див. в «АгроPRO», 2023, № 8, с. 4) були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у т. ч. й дещо підкориговані пільги із плати за землю (земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності). Отже, розглянемо, кому, що та як потрібно коригувати.
ЩО КОРИГУВАТИ
Якщо у старій редакції пп. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ йшлося про звільнення від плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих РФ, то тепер звільнення поширюється лише на території активних бойових дій та території, тимчасово окуповані РФ, відповідно до Переліку, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309 (далі – Перелік № 309).
Отже, тим сільгосппідприємствам, земельні ділянки яких у 2022 році та поточному 2023 році знаходились виключно в зоні можливих бойових дій і які не платили плату за землю щодо цих ділянок, тепер доведеться її нарахувати та сплатити (принаймні, до визнання нової редакції пп. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ в частині оподаткування у 2022 році неконстиційною).
Перелік № 309 тепер є обов’язковим для застосування в цілях оподаткування. Тобто ті сільгосппідприємства, які керуючись роз’ясненням ДПС (нагадаємо, що до набрання чинності Законом № 3050 ДПС не визнавала дію Порядку № 309 щодо податкових пільг) не скористалися пільгами з плати за землю, але мали на них право (тобто перебувають на територіях, що включені до підрозд. 2 розд. І та розд. ІІ Переліку № 309), можуть зменшити податкові зобов’язання за 2022 та деякі періоди 2023 року.
Платники, які мають земельні ділянки та територіях зони можливих бойових дій (після включення до підрозд. 1 розд. І Переліку № 309), теж можуть бути звільнені від плати за землю, якщо земельні ділянки:
- перебувають у консервації;
- забруднені вибухонебезпечними предметами (пп. 283.1.9 ПКУ);
- непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у разі прийняття ОМС рішень про встановлення податкової пільги (п. 283.2 )/
Детально про підтвердження цих обставин читайте на с. 22 та 29 цього номера.
Отже, платники плати за землю, яка знаходиться на території можливих бойових дій, мають подати уточнюючу декларацію з плати за землю та:
• збільшити нарахування за 2022 рік (якщо у минулому році ця плата не нараховувалася та не сплачувалася);
• зменшити нарахування за 2023 рік (якщо плата за землю за цей рік нараховувалась) у разі підтвердження факту або консервації земель, або їх забруднення вибухонебезпечними предметами, або наявності потенційної загрози забруднення їх цими предметами.
Далі в консультації читайте як СКЛАСТИ УТОЧНЮЮЧУ ДЕКЛАРАЦІЮ
Олена Жураківська, редактор