Як оформити перенесення частини відпустки?
Якщо під час перебування у щорічній відпустці (основній та додатковій) працівник захворів, то відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена на кількість к.д. тимчасової непрацездатності, засвідченої у встановленому порядку (п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР «Про відпустки», далі – Закон № 504).
Ця норма діє також стосовно соціальної щорічної додаткової відпустки на дітей (ст. 19 Закону № 504).
Але! Буде помилкою вважати, що відпустка автоматично продовжується на кількість к.д. лікарняного. Це не так. Працівник має подати заяву на продовження або перенесення днів відпустки і погодити її з керівником. Далі видається наказ керівника щодо такого продовження чи перенесення відпустки. При цьому попередній наказ про надання відпустки у січні скасовувати не потрібно.
Зауважимо, що за нормами законодавства мирних часів невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівнику не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка (ст. 79 КЗпП). Але в період дії воєнного стану ця норма не застосовується і роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки (ч. 1 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 р. № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Які особливості виплати лікарняних?
Передусім слід дочекатись поки в Електронному кабінеті страхувальника (роботодавця) вебпорталу Електронних послуг ПФУ лікарняний набуде статусу «готовий до сплати (виданий)» і обчислити допомогу з тимчасової непрацездатності.
Нагадаємо, що допомога нараховується згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266). При цьому перші 5 к.д. лікарняного оплачуються за рахунок роботодавця, а починаючи з шостого к.д. – за рахунок страхових коштів.
Позаяк у наведеному питанні лікарняний тривав 10 к.д., в Електронному кабінеті страхувальника формуємо, підписуємо та відправляємо до ПФУ заяву-розрахунок на 5 к.д. тимчасової непрацездатності.
Після надходження коштів оплачуємо лікарняний.
Далі читайте Як відобразити в бухобліку?
Олена Коровська, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування