Реклама

Реклама

Партнери

Партнери

ЛІЗИНГОВИЙ ДОГОВІР З ОПЛАТОЮ, ЩО ПРИВ’ЯЗАНА ДО КУРСУ ВАЛЮТИ

Не всі сільгосппідприємства можуть відразу сплатити за придбання дороговартісної сільгосптехніки. Тому поширеним способом її придбання залишається лізинг. Але в наш нестабільний через війну час лізингодавець часто прив’язує лізингові платежі до курсу іноземної валюти, зокрема до євро. Тобто оплата здійснюється у гривнях, але за курсом євро на дату оплати. Розглянемо, як відобразити таку операцію в бухгалтерському обліку та які податкові наслідки вона матиме.

ЛІЗИНГОВІ ОПЕРАЦІЇ

Лізинг – це форма фінансової оренди для придбання основних засобів (далі – ОЗ) підприємствами та інших товарів фізичними і юридичними особами. Щоб зрозуміти, як прив’язка лізингових платежів до інвалюти вплине на облік в лізингоотримувача, нагадаємо загальні правила відображення таких операцій в обліку.

Отриманий у фінансовий лізинг ОЗ в бухгалтерському обліку лізингоотримувача відображають за правилами п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 14 «Оренда». А саме, на початок строку фінансової оренди отриманий ОЗ лізингоотримувач зараховує до складу активів і одночасно визнає зобов’язання за найменшою оцінкою:

або за справедливою вартістю активу. Зазвичай такою вартістю вважають вартість придбаного ОЗ (її можна відшукати в договорі фінансового лізингу);

або за теперішньою вартістю суми мінімальних орендних платежів. Для того, щоб визначити цю вартість, підприємство-лізингоотримувач має продисконтувати розмір мінімальних орендних платежів, тобто платежів, що підлягають сплаті орендарем протягом строку фінансової оренди.

З цього випливає, що в момент отримання об’єкта ОЗ у лізинг підприємство має визнати його активом з одночасним відображення в обліку зобов’язання перед лізингодавцем за кредитом субрахунку 531 «Зобов’язання з фінансової оренди», тобто робляться проводки:

• Дт 531 – Кт 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів» – на вартість отриманого об’єкта (за договором без урахування ПДВ);

• Дт 531 – Кт 641 «Розрахунки за податками» – на суму ПДВ, що входить до складу вартості об’єкта фінлізингу.

Далі в обліку слід сформувати первісну вартість отриманого в лізинг активу, до якої потраплять (п. 8 НП(С)БО7):

• сума, що сплачуюється постачальнику ОЗ;

• реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв’язку з придбанням (отриманням) прав на об’єкт ОЗ;

• суми ввізного мита (за наявності);

• суми непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) ОЗ (якщо вони не відшкодовуються підприємству, наприклад, акцизний збір, але для сільгосптехніки це не актуально);

• витрати зі страхування ризиків доставки ОЗ;

• витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження ОЗ;

• інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням ОЗ до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Після того як актив буде готовий до використання, підприємство має ввести його в експлуатацію. Введення в експлуатацію придбаного у лізинг ОЗ відображається в бухобліку у загальному порядку, тобто за дебетом відповідного субрахунку до рахунку 10 «Основні засоби» та кредитом субрахунку 152.

З місяця, наступного за місяцем введення такого ОЗ в експлуатацію, на такий об’єкт нараховується амортизація (п. 3 розд. ІІ НП(С)БО 14).

Хоча підприємство і віднесло об’єкт, отриманий в лізинг, до складу активів, воно має сплачувати лізингодавцю лізингові платежі, визначені умовами договору. Лізинговий платіж зазвичай складається з двох частин:

➊ Суми компенсації вартості предмету лізингу, тобто йдеться про частину вартості ОЗ, взятого у лізинг, яку слід погасити на відповідну дату. При цьому частину суми компенсації вартості об’єкта лізингу, яка планується до сплати протягом поточного року, слід перевести із довгострокової заборгованості в поточну проводкою: Дт 531 – Кт 611 «Поточна заборгованість зa довгостроковими зобов’язаннями в нaціональній валюті». Сплата частини вартості об’єкта лізингу відображається проводкою: Дт 611 – Кт 311.

➋ Суми відсотків (винагороди) за наданий у фінансовий лізинг ОЗ. У бухгалтерському обліку нарахування цієї частини лізингового платежу відображають проводкою: Дт 952 «Інші фiнансові витрати» – Кт 684 «Рoзрахунки за нарахованими відсотками».

Наче нічого складного. Але коли йдеться про прив’язку лізингових платежів (як суми компенсації вартості самого активу, так і суми відсотків) до іноземної валюти, то може здатися, що це кардинально змінить правила відображення операцій в бухообліку. Хоча насправді це не так.

Далі в консультації ПРИВ’ЯЗКА ДО ІНВАЛЮТИ, ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ, ПОДАТКОВІ НАСЛІДКИ

Олег Головко, консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування