ЗАКОНОДАВЧЕ РЕГУЛЮВАННЯ
Питання визначення масиву земель сільгосппризначення є важливим для сільгосппідприємств, які мають намір укласти договори оренди/суборенди в порядку обміну правами користування земельними ділянками всередині масиву.
Тож необхідно з’ясувати, як саме сільгосппідприємство може встановити, що певна земельна ділянка знаходиться всередині такого масиву і до неї можуть бути застосовані спрощені умови отримання її в оренду, передбачені ст. 82 Закону України від 06.10.1998 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161) та ст. 371 Земельного кодексу України (далі – ЗКУ).
Перш за все нагадаємо основні визначення.
Масив земель сільгосппризначення – сукупність земельних ділянок сільгосппризначення, що складаються з сільськогосподарських та необхідних для їх обслуговування несільгоспугідь (земель під польовими дорогами, меліоративними системами, господарськими шляхами, прогонами, лінійними об’єктами, об’єктами інженерної інфраструктури, а також ярами, заболоченими землями, іншими угіддями, що розташовані всередині земельного масиву), мають спільні межі та обмежені природними та/або штучними елементами рельєфу (автомобільними дорогами загального користування, полезахисними лісовими смугами та іншими захисними насадженнями, водними об’єктами тощо) (ст. 1 Закону України від 22.05.2003 р. № 858-IV «Про землеустрій», далі – Закон № 858).
Особа, якій належить право користування істотною частиною масиву земель сільгосппризначення – це землекористувач, якому належить право користування (оренда, емфітевзис) земельними ділянками, розташованими у масиві земель сільгосппризначення, загальною площею не менш як 75% усіх земель масиву (абз. 2 ч. 4 ст. 371 ЗКУ).
Черезсмужжя – розташування між декількома земельними ділянками, що належать на праві власності, користування (оренда, суборенда, емфітевзис) одній особі і розташовані в одному масиві земель сільгосппризначення, земельних ділянок, що належать на праві власності, користування (оренда, суборенда, емфітевзис) іншій особі (ст. 1 Закону № 858).
Відомості про масив земель сільгосппризначення мають бути внесені до Державного земельного кадастру (далі – ДЗК) (пп. «д1» ч. 1 ст. 13 Закону України від 07.07.2011 р. № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр»). А зробити це можливо за результатами проведення інвентаризації такого масиву (ст. 35 Закону № 858).
НОТАТКА
Інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення, не менш як 75 відсотків земель якого належить одній або декільком особам на праві власності або користування, може проводитися за відсутності рішення органів, зазначених у пункті «а» частини четвертої цієї статті.
Ч. 4 ст. 35 Закону № 858
Отже, якщо сільгосппідприємство має 75% і більше масиву, то воно може самостійно і без рішення
місцевої ради замовити техдокументацію щодо проведення інвентаризації та на підставі неї внести
інформацію про масив до ДЗК.
Відомості про масиви земель сільгосппризначення надаються у формі витягу з ДЗК про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (п. 162 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 р. № 1051, далі – Порядок № 1051).
Окрім того, відомості про масив земель сільськогосподарського призначення, до складу якого входить земельна ділянка, є складовою інформації про цю земельну ділянку. Отже, інформація про такий масив має міститися у витязі з ДЗК про таку ділянку.
Отримання таких витягів детально регулюють п. п. 166–168, 1711 , 175–178 Порядку № 1051, а також наказ Держгеокадастру від 29.11.2022 р. № 365 «Про затвердження типових інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру».
До того ж на офіційному вебсайті Держгеокадастру за допомогою технологічних та програмних засобів ДЗК мають оприлюднюватися відомості ДЗК про ( пп. 4 п. 196 Порядку № 1051):
– масиви земель сільгосппризначення (назва; код (номер);
– опис меж та угідь, що входять до складу масиву;
– контури угідь;
– площа;
– інформація про земельні ділянки, що входять до складу масиву;
– інформація про документи, на підставі яких відомості про масив внесено до ДЗК.
Далі в консультації РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ, ПОЗИЦІЯ СУДІВ
Ірина Висіцька, адвокат, керуюча Адвокатським бюро «Висіцької «ВІВ Лігал»